نرخ پیامک از ساعت ۲۴ امشب گران می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدای اسفند ماه جاری و در راستای بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 94، با بند الحاقی تبصره 19 این لایحه موافقت کردند که براساس آن اپراتورهای خدمات مخابراتی موظف به گران کردن 10 ریالی پیام کوتاه شدند.

بر اساس این بند الحاقی، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی موظف شدند علاوه بر قیمت هر پیامک (SMS) مبلغ 10 ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف 160154 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

کمیسیون تلفیق هم پیشنهاد داد که این افزایش درآمد به دستگاه‌های ذی‌ربط اختصاص یابد:

    35درصد به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران 20درصد جهت تأمین، تولید و کمک‌ هزینه داروهای بیماران با اولویت بیماران صعب‌العلاج و سرطانی و 15درصد جهت افزایش اعتبارات سازمان امداد و نجات جهت خرید تجهیزات.
    20درصد به کمیته امداد امام خمینی(ره) جهت توانمند‌سازی نیازمندان تحت پوشش.
    20درصد به سازمان بهزیستی کشور جهت کمک به تأمین هزینه‌های درمانی و تجهیزات توانبخشی افراد تحت پوشش.
    5درصد جهت تحت پوشش قراردادن 50درصد حق بیمه تأمین اجتماعی بسیجیان معسر.
    5درصد به سازمان بیمه سلامت ایران جهت ارتقای پوشش تعهدات خدمات دندانپزشکی و خود مراقبتی کودکان و نوجوانان زیر چهارده سال.
    5درصد به دانشگاه پیام نور جهت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای.
    5درصد به سازمان پزشکی قانونی.
    5درصد به سازمان انتقال خون ایران بابت تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی.

با این حساب، از بامداد امشب و همزمان با تحویل سال نو، نرخ پیامک‌ها یک تومان گران می‌شود و کسانیکه همواره اقتصادی فکر می‌کنند بهتر است از ارسال پیام‌های خود را از همین الآن شروع کنند تا در لحظه تحویل سال یا روز بعد از آن که ترافیک خطوط بالاست، نه به بن‌بست پیامکی بخورند و نه پیامک یک تومان گران‌تر ارسال کنند.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که غالب اپراتورهای دنیا به فکر ارائه بسته‌های ارتباطی برای کاهش هزینه‌های مردم هستند زیرا ظهور نرم‌افزارهای ارتباطی مبتنی بر اینترنت نظیر واتس‌آپ، وایبر، تلگرام و از این دست برنامه‌ها، به شدت از درآمدهای مخابراتی کاسته است.

اکنون پیامک فارسی اپراتورهای موبایل کشور 89 ریال است و پیامک‌های لاتین نیز از 160 تا 222 ریال است.

کد خبر: ۴۸۵۰۸۹موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، Mobile ، خدمات اینترنتی و الکترونیک ، خصوصی‌سازی مخابرات
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروری , قوانین , Mobile , خدمات اینترنتی و الکترونیک , خصوصی‌سازی مخابرات

تاريخ : جمعه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۳ | 11:23 | نویسنده : اکبر زمانی |

اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرده که از این پس مبتلایان به چاقی ناخواسته تحت حمایت قوانین خاص شغلی ویژه افراد معلول قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا به موجب یک قانون جدید از این پس چاقی را به عنوان یک نوع معلولیت کاری یا از کار افتادگی در نظر خواهد گرفت. دلیل اعلام این قانون از سوی اتحادیه اروپا رواج تبعیض‌های غیرقانونی در جامعه اروپا علیه افرادی است که به دلیل بیماری دچار اضافه وزن بالا هستند و حتی به دلیل چاقی، شغل خود را از دست داده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از العربیه، دیوان دادگستری اروپا درخواست کرده که اتحادیه اروپا این قانون را یا با هدف منع تبعیض‌های شغلی علیه افراد چاق اعمال کند یا معضل چاقی را به ویژه در افرادی که مبتلا به چاقی بیمارگونه و غیرقابل کنترل هستند به عنوان ناتوانی و معلولیت در نظر بگیرد و این افراد را تحت حمایت قوانین خاص شغلی برای افراد از کار افتاده قرار دهد.

براساس اعلام آمارهای سازمان جهانی بهداشت در سال 2008 حدود 23 درصد از زنان و 20 درصد از مردان اروپایی مبتلا به چاقی بوده‌اند.

کد خبر: ۴۶۴۲۸۸موضوعات مرتبط: قوانین ، پزشکی و سلامت
برچسب‌ها: قوانین , پزشکی و سلامت , چاقی , معلولیت

تاريخ : سه شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۳ | 17:10 | نویسنده : اکبر زمانی |
این روزها تلفن همراه جزیی از زندگی ایرانی‌ها شده است و به موازات استفاده از آن، حوادثی که در راستای همراه داشتن این وسیله برای مردم رخ می‌دهد، نیز روبه افزایش است. کم نیستند افرادی که حین صحبت با تلفن همراه طعمه سارقان شده‌اند و حداقل آسیبی که به آنان وارد شده از دست دادن مالشان است.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران،اگر سارقی تلفن همراه شما را به سرقت برد، مشترک باید در زمان به سرقت رفتن گوشی‌ و یا مفقود شدنش ابتدا نسبت به سوزاندن سیم‌کارت اقدام کند؛ برای این کار باید به دفاتر امور مشترکین همراه اول مراجعه کرده و سیم‌کارتش را بسوزاند.
 
در زمان سرقت گوشی‌های تلفن همراه، معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طریق شماره سریال ۱۷ رقمی که در گوشی‌ و پکیج آن‌ قرار دارد، به پیگیری و ردیابی گوشی‌ها اقدام می‌کند و مشترکانی که این شماره را ندارند، می‌توانند با زدن کلید ستاره و سپس مربع و در نهایت عدد (۰۶) و دوباره کلید مربع، از این شماره مطلع شوند.
 
همچنین مشترکان سیم‌کارت‌های ایرانسل در این مواقع ابتدا باید به سوزندان سیم‌کارت اقدام کنند و برای قطع خط هم می‌تواند به نمایندگی‌های مجاز و مراکز خدمات رسمی ایرانسل مراجعه کند و هم می‌تواند از یک خط ایرانسل با شماره ۷۰۰ و یا از سایر خطوط با ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ تماس بگیرد و به صورت تلفنی و توسط اپراتور و پس از احراز هویت، خط را قطع موقت کند.
 
مشترکان ایرانسل می‌توانند به صورت اینترنتی هم از طریق Ecare.irancell.ir خط خود را قطع موقت کنند؛ روش قطع از طریق تماس با مرکز تماس یا اینترنت در هر ساعت از شبانه روز و از هرجای دنیا امکان‌پذیر است.
برای احقاق حق خود قبل از هر چیز باید به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم مراجعه و با ارایه مدارک مالکیت و مدارک هویتی به دادسرا شکایتی را با عنوان انسداد و ردیابی سیم کارت مطرح کنید. برای پیگیری این موضوع شرکت‌های عمومی مخابرات هم می‌توانند سیم کارت را مسدود و ردیابی و نتیجه آن را به دادسرا اعلام کنند.
 
اما این کار را در ارتباط و با دستور دادسرا انجام می‌دهند و شخص به طور مستقیم نمی‌تواند با این شرکت‌ها ارتباط مستقیم داشته باشد. با ارایه درخواست شما، دادسرا شماره کدی را که روی تلفن همراه وجود دارد یادداشت می کند و با احراز هویت، یک برگ گواهی به شما می‌دهد مبنی بر اینکه نه تنها سیم کارت شما مسدود شود بلکه پرینت‌های مکالمات و پیام کوتاه شما نیز به دادسرا ارایه شود.
 
این اقدام به این دلیل صورت می‌گیرد که از تاریخی که شما سرقت تلفن همراه خود را اعلام می‌کنید امکان دارد سارق یا سارقان مکالمه‌ای با تلفن شما داشته باشد که شرح آن‌ها و شماره گیرنده می‌تواند به روند تحقیقات کمک کند.
 
بعد از آن، از طریق اپراتورهای تلفن همراه گوشی شما ردیابی خواهد شد و در نهایت نتیجه آن به دادسرا اعلام خواهد شد. برای مثال اعلام می‌شود که گوشی شما یا با شماره خاصی در حال فعالیت است یا در منطقه‌ای در حال استفاده است. اگر سیم کارتی در گوشی به سرقت رفته موجود باشد، از طریق شماره و مالکیت آن پیگیری می‌شود و اگر هم منطقه آن مشخص شده باشد، پیگیری و یافتن آن از طریق ضابطین دادگستری آگاهی یا کلانتری انجام می‌شود.
طبق اعلام، گوشی‌های سرقت شده معمولا به فروش می‌رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند که افراد باید در خرید گوشی‌ها دقت داشته باشند تا نسبت به خرید انواع معتبر و دارای شناسنامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی که اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می‌شود.
کد خبر: ۴۵۶۵۲۸


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، Mobile ، خدمات اینترنتی و الکترونیک
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروری , قوانین , Mobile , خدمات اینترنتی و الکترونیک

تاريخ : سه شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۳ | 7:55 | نویسنده : اکبر زمانی |

برخی از ایالت‌های آمریکا قوانین بسیار سخت و عجیبی برای برگزاری مراسم مذهبی در کلیسا دارند، به‌گونه‌ای‌که تخلف از آنها شخص را راهی زندان خواهد کرد.

به گزارش قدس‌آنلاین، در برخی ایالت‌ها حتی عطسه کردن در حین اجرای مراسم مذهبی کلیسا نیز جرم محسوب می‌شود!

روزنامه آمریکایی هافینگتون پست، چند مورد از این قوانین را با ذکر ایالت‌های مربوط، به شرح زیر بازگو کرده است:

آلاباما
گذاشتن سبیل مصنوعی که باعث خندۀ حضار شود، در کلیسا ممنوع است.

دلاوِیر
در شهر «رهوبوت» درگوشی صحبت کردن در کلیسا ممنوع است.

مِین
در صورت حملۀ سرخ‌پوستان، بردن تفنگ شکاری به کلیسا الزامی است.

ماساچوست
در شهر «بوستون»، خوردن بادام زمینی در کلیسا غیرقانونی است.

می‌سی‌سی‌پی
مردم عادی حق دارند هر کس را که مراسم کلیسا را بر هم بزند، دستگیر کنند.

نبراسکا
در شهر «اوماها»، عطسه یا آروغ زدن در حین برگزاری مراسم کلیسا خلاف قانون است.

اوهایو
کشتن مگس تا شعاع 50 متری کلیساهای این ایالت، بدون داشتن مجوز، خلاف قانون است.

تگزاس
رفتن به کلیسا با لباس مبدل غیرقانونی است.

ویرجینیای غربی
در «نیکلاس کانتی»، هیچ کشیشی حق ندارد هنگام برگزاری مراسم مذهبی در کلیسا لطیفه یا قضیه‌ای خنده‌دار تعریف کند.

کد خبر: ۴۰۵۳۴۳موضوعات مرتبط: قوانین ، عجیب ولی واقعی
برچسب‌ها: قوانین , عجیب ولی واقعی , کلیسا , تحریف

تاريخ : چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | 9:40 | نویسنده : اکبر زمانی |

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت جزئیات نحوه بیمه شدن افراد فاقد بیمه را تشریح کرد.

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی در حوزه سلامت از سوی مقام معظم رهبری و تکلیف برنامه پنجم توسعه در خصوص همگانی شدن بیمه، افراد فاقد بیمه از روز شنبه می‌توانند به سایت www.bimesalamat.ir مراجعه کرده و نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

وی ادامه  داد: در این سایت نحوه ثبت‌نام و مشارکت مالی افراد با جزئیات تشریح شده و برای ثبت‌نام محدودیت زمانی قرار ندادیم تا هیچ فردی به این دلیل از قلم نیفتد؛ پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این طرح حدود 6 میلیون ایرانی که فاقد هرگونه‌ بیمه ای بوده و عموماً از اقشار حاشیه‌نشین، بیکار و نیازمند نیز هستند، تحت پوشش بیمه‌ای سازمان بیمه سلامت قرار بگیرند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت همچنین گفت: ما آمادگی داریم از اول اردیبهشت برای افراد ثبت‌نام شده دفترچه بیمه صادر کنیم که مقدمات آن فراهم شده و در حدود هزار دفتر پیشخوان دولت برای این کار  آماده هستند، ضمن اینکه افراد برای تهیه دفترچه می‌توانند به شعبات خود سازمان بیمه سلامت نیز مراجعه کنند.

بندپی با اشاره به اینکه دفترچه‌های بیمه این سازمان به لحاظ ارائه خدمات با نهاد‌ها و ارگان‌های دیگر، تفاوتی ندارد، افزود‌:این دفترچه‌ها مزایای سایر دفترچه‌های بیمه را دارد اما سیستم ما، سیستم ارجاع و بستری در بیمارستان های دولتی است.

وی در پایان گفت: افرادی که به این صورت بیمه می‌شوند حق بیمه ای پرداخت نکرده و با توجه به اینکه این بیمه برای آنها به صورت بیمه پایه عمل می‌کند، می‌توانند بیمه تکمیلی درمان نیز داشته باشند.


کد خبر: ۳۹۲۰۹۰موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، پزشکی و سلامت
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروري , قوانين , پزشکی و سلامت , بيمه همگاني

تاريخ : جمعه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۳ | 16:6 | نویسنده : اکبر زمانی |

کنترل مشکلات اورژانسی دندانی، کشیدن دندان‌های چرکی،عکس رادیوگرافی و آموزش بهداشت دهان و دندان توسط بیمه‌ها پوشش داده می شود.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد حسین خوش‌نویسان رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ضمن اشاره به خدمات دندانپزشکی که قرار است تحت پوشش بیمه قرار گیرد، گفت: بر اساس تصمیمات جدید، آموزش بهداشت دهان و دندان نیز به بسته حمایت بیمه‌ها از خدمات دندانپزشکی اضافه می‌شود.
خوش‌نویسان درباره آخرین اقدامات انجام شده جهت پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی، گفت: تمام اقدامات مربوط به قوانین و مقررات و تدوین دستورالعمل‌ها در این زمینه انجام شده است. تنها باید شرکت‌های بیمه‌ای برنامه‌هایشان را در این زمینه تنظیم کنند.
وی گفت: به این منظور تنها بیمه روستایی تعیین تکلیف نشده بود که این موضوع نیز در دست اقدام است و به زودی جهت پوشش خدمات مشخص شده دندانپزشکی به سایر بیمه‌ها ملحق می‌شود.
رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت تاکید کرد: بر این اساس تمام افرادی که از دفترچه بیمه برخوردارند، باید بتوانند از خدمات بیمه‌ای دندانپزشکی استفاده کنند.
خوش‌نویسان در پاسخ به سئوالی درباره خدماتی که تحت پوشش بیمه‌ها قرار می‌گیرند، گفت: کنترل مشکلات اورژانسی دندانی، کشیدن دندان‌های چرکی و غیر قابل نگهداری، گرفتن عکس رادیوگرافی و همچنین آموزش بهداشت در زمینه سلامت دهان و دندان توسط بیمه‌ها پوشش داده خواهد شد.
وی گفت: با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن آموزش بهداشت دهان و دندان، امیدواریم که دندانپزشکان وقت بیشتری برای آموزش بیماران بگذارند.
رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: در فاز بعدی اجرای این برنامه وارنیش فلوراید جهت محکم شدن سطح مینای دندان و فیشورسیلانت دندان‌های دائمی نیز با حمایت‌های بیمه‌ای انجام خواهد شد.
خوش‌نویسان در پایان گفت: به محض آن که آیین‌نامه اجرایی این امر مصوب شود، می‌توان اقدامات مربوط به اجرای این آیین‌نامه را آغاز کرد. تنها موضوعی که باقی می‌ماند، مسئله تعرفه‌هاست که در این زمینه نیز باید تعرفه‌های جدید ابلاغ شود تا دندانپزشکان بتوانند با عقد قرارداد با بیمه‌ها، نسبت به انجام آن، اقدام کنند
.

کد خبر: ۳۹۱۷۵۱موضوعات مرتبط: قوانین ، پزشکی و سلامت
برچسب‌ها: قوانين , پزشکی و سلامت , بيمه درمان , خدمات دندان‌پزشكي

تاريخ : چهارشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۳ | 23:38 | نویسنده : اکبر زمانی |
معاون اول رئیس جمهور مصوبه دولت برای افزایش نرخ ۴ حامل انرژی را به منظور اجرا، به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه هیئت وزیران برای افزایش نرخ گاز مایع (کپسولی)، گاز مایع بالک، نفت سفید و نفت کوره را به منظور اجرا، به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.
متن کامل مصوبه هیئت وزیران به شرح ذیل است:
وزارت نفت ـ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور
هیأت وزیران در جلسه 30/11/1392 به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ـ مصوب 1388 ـ تصویب کرد: الف ـ نرخ گاز مایع (کپسولی) سیلندر (11) کیلویی مصارف خانگی به ازای هر کیلوگرم از یک هزار و هشتصد (800/1) ریال به دو هزار و صد (100/2) ریال افزایش می‌یابد.
ب ـ نرخ گاز مایع بالک و سیلندرهای بیش از (11) کیلوگرم به ازای هر کیلوگرم از پنج‌هزار و چهارصد (400/5) ریال به شش هزار و پانصد (500/6) ریال افزایش می‌یابد.
ج ـ نرخ نفت سفید به ازای هر لیتر از یک هزار (1,000) ریال به یک هزار و پانصد (1,500) ریال افزایش می‌یابد.
د ـ نرخ نفت کوره به ازای هر لیتر از دو هزار (2,000) ریال به دو هزار و پانصد (2,500) ریال افزایش می‌یابد.
هـ ـ قیمت‌های یادشده با منظور کردن همه عوارض متعلقه قانونی می‌باشد.
و ـ این تصویب‌نامه از تاریخ 1/1/1393 لازم‌ الاجراء است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری


کد خبر: ۳۹۱۵۳۸موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، هدفمندی یارانه‌ها
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروري , قوانين , هدفمندی یارانه‌ها , قيمت حامل‌هاي انرژي

تاريخ : چهارشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۳ | 11:11 | نویسنده : اکبر زمانی |

به گزارش تسنیم، بر اساس بند الف تبصره 9 قانون بودجه 93 کل کشور که از سوی حسن روحانی رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده و از ابتدای سال 93 لازم الاجراست، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(52) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال1393، مبلغ یکصدوبیست میلیون(120.000.000)ریال در سال تعیین می‌شود و مازاد آن تا هفت برابر به نرخ ده درصد (10%) و مازاد بر این به نرخ بیست درصد (20%) برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاههای اجرائی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (5) قانون محاسبات عمومی کشور تعیین می‌گردد.


کد خبر: ۳۹۰۸۹۴موضوعات مرتبط: قوانین
برچسب‌ها: قوانين , قانون بودجه , ماليات , معافيت مالياتي

تاريخ : یکشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۳ | 23:34 | نویسنده : اکبر زمانی |
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تاکنون بیش از یک میلیون و 400 هزار کارت پایان خدمت قدیمی تعویض شده است. 
 
به گزارش ایسنا، سردار سیدحمید صدرالسادات در حاشیه رونمایی از سامانه خدمات الکترونیک سازمان وظیفه عمومی اظهار کرد: شهروندان می‌توانند از طریق سامانه 096480 سوالات خود را مطرح کنند. 
 
وی همچنین درباره روند تعویض کارت‌های پایان خدمت و معافیت نیز گفت: کسانی که از سال 60 به بعد کارت پایان خدمت و معافیت دریافت کرده‌اند باید نسبت به تعویض آن اقدام کنند که در حال حاضر بیش از یک میلیون و 400 هزار عدد از کارت‌های پایان خدمت تعویض شده‌اند. 
 
صدر السادات پایان امسال را آخرین مهلت بهره مندی از امکان تعویض کارت‌های پایان خدمت دانست و گفت: در حال حاضر تا پایان امسال برای این امر زمان اختصاص داده شده که در صورت لزوم درباره تمدید آن تصمیم گیری خواهد شد. 
 
30 درصد سربازان انفرادی اعزام می‌شوند 
 
وی درباره بومی سازی سربازان و تغییر در نحوه اعزام آنان نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر 30 درصد از سربازان به شکل انفرادی اعزام می‌شوند و نیازی به مراجعه آنان به محل تجمع نیست، اما ارائه بیشتر چنین خدماتی نیازمند انجام یک سری هماهنگی با نهادهای مربوطه است. 
 
وی زمان فعلی خدمت را 21 ماه اعلام کرد و گفت:‌ارائه معافیت دو برادری نیز فعلا اجرایی نیست و بر اساس ضوابطی که در قانون پیش‌بینی شده عمل می‌شود. 
 
صدرالسادات درباره احتمال افزایش مدت خدمت سربازی به 24 ماه نیز خاطرنشان کرد: این امر نیز نیازمند انجام بررسی است و باید میزان موالید و نیاز نیروهای مسلح در انجام کاری کارشناسی بررسی شود. 
 
وی درباره روند شناسایی کارت‌ها و مدارک مجعول نیز گفت: از ابتدای طرح تعویض کارت‌ها تاکنون 800 مورد کارت‌های معافیت جعلی شناسایی شده و تعدادی نیز در این خصوص دستگیر شده‌اند.
 
کد خبر: ۳۵۹۲۹۵


موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، خدمات اینترنتی و الکترونیک
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروري , قوانين , خدمات اینترنتی و الکترونیک , کارت پایان خدمت وظیفه

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ | 13:49 | نویسنده : اکبر زمانی |

در حالی که ضوابط ناشفاف شرکت‌های بیمه در رابطه با محاسبه نحوه و میزان پرداخت خسارات یکی از مشکلات ثابت مردم است، هم‌اکنون شرکت‌های بیمه بازی جدیدی بر سر نپرداختن خسارت در بیمه شخص ثالث به راه انداخته‌اند.

به گزارش جام جم، برخی اطلاعات رسیده حاکی از آن است که بتازگی برخی شرکت های بیمه پس از این که بیمه گذار شخص ثالث دو کوپن موجود در بیمه نامه اش را به علت تصادف یا بروز حادثه مصرف می کند، از پرداخت خسارت به کوپن های سوم و چهارم خودداری کرده یا طفره می روند.

بر این اساس، به این شهروندان گفته می شود چون رانندگی آنها مطلوب نیست شرکت بیمه از پرداخت خسارت به دیگر کوپن ها معذور است...موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروري , قوانين , بیمه خودرو , ثالث و بدنه
ادامه مطلب

تاريخ : یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۲ | 10:39 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی استان تهران با تشریح شرایط تغییر جنسیت در ایران گفت: تغییر جنسیت از مرد به زن حدود هشت برابر بیشتر از زن به مرد است.

دکتر مهدی صابری در گفتگو با مهر، اظهار داشت:  یکی از وظایف بخش معاینات روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی بررسی ادعای افرادی است که مدعی هستند اختلال هویت جنسی دارند. البته باید این افراد را از افراد منحرف جنسی و یا افرادی که به دلیل عوارضی دیگر چنین علایمی دارند تفکیک کنیم. اختلال هویت جنسی در ایران شیوع زیادی ندارد و بین 50 تا 100 هزار نفر جمعیت یک نفر  به این اختلال مبتلا می شود که عوارض آن از کودکی تا اوایل جوانی خود را نشان می دهد. این افراد در قالب جنسیتی که به دنیا آمده اند نمی توانند زندگی کنند.

وی افزود: بر اساس استفتائات و پس زمینه های علمی، اختلال هویت جنسی به عنوان اختلال روانی شناخته شده است که در صورت تایید پزشکی قانونی این افراد از دادگاه مجوز تغییر جنسیت می گیرند. این کار در کشور قدمتی 30 ساله دارد که طی سال های اخیر ساماندهی بهتری شده است. پیش از این نظرات شخصی در این باره اعمال می شد  و یا با گواهی یک یا دو روانپزشک فرد عمل تغییر جنسیت را انجام می داد. در برخی موارد نیز این کار بدون مجوز انجام می شد. با کمک سازمان پزشکی قانونی این موضوع را منظم کرده و یک برنامه و پروتکل نوشتیم.

یک سال زمان برای مجوز
رئیس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی استان تهران خاطر نشان کرد: فردی که دچار این عارضه است باید یک مسیری حدوداً یک ساله را طی کند تا بعد از بررسی های روانپزشکی و روانشناسی مشخص شود راهی جز تغییر جنسیت ندارد. در آن صورت این موضوع از سوی کمیسیون پزشکی قانونی تایید شده و فرد از دادگاه اجازه تغییر جنسیت می گیرد. با این مجوز این فرد می تواند کارت ملی و شناسنامه جدیدی بر اساس هویت و جنس جدید خود داشته باشد.

نیاز به اقدامات بعد از عمل
وی با اشاره به اینکه جراحی و تغییر جنسیت پایان کار نیست تاکید کرد: مهم ترین اقدامات به مراجعات بعد از جراحی مربوط می شود. این بیماران پس از تغییر جنسیت باید به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند تا میزان عوارض و عفونت های ناشی از جراحی، مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد. همچنین مشاوره روانپزشکی پس از تغییر جنسیت برای این بیماران حیاتی است زیرا برخی از آنان پس از عمل جراحی دچار نارضایتی و پشیمانی می شوند و اگر مشاوره روانپزشکی نداشته باشند خودکشی یکی  از عواقبی است که گریبان این بیماران را خواهد گرفت.

40 نفر سالانه مجوز می گیرند
دکتر صابری درباره میزان عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران گفت: به طور متوسط حدود 60 مورد جدید از این اختلال هر ساله در کشور معرفی می شود که مراحل تشخیصی را در پزشکی قانونی انجام می دهند. از این تعداد 40 نفر مجوز می گیرند و یک سوم بقیه اختلالاتی دارند که مانع از تصمیم گیری برای عمل جراحی این افراد است.همچنین امکان دارد اختلال هویتی آنها واقعی نبوده و با درمان روان پزشکی در هویت فعلی خود زندگی کنند.

تمایل به تغییر جنسیت به زن
وی در خصوص نسبت تغییر جنسیت در کشور نیز اظهار داشت: بر اساس آمارها تمایل از تغییر
جنسیت مذکر به جنس مونث بیشتر است، تفاوت در تغییر جنسیت مذکر به مونث 3 تا 8 برابر مونثت به مذکر می باشد. این آمار در ایران متفاوت است و در بعضی از سال ها این افزایش دو برابری بوده است یعنی تغییر جنس مونث به مذکر در کشور ما نسبت به آمار جهانی بیشتر است که باید درباره دلایل آن تحقیقات بیشتری صورت گیرد. برخی تصور می کنند این موضوع به خاطر محدودیت های فرد مذکر در جامعه می باشد که باید در پاسخ به آنها بگویم فردی که دچار اختلال هویت جنسی نیست به هیچ عنوان حاضر نمی شود بر اساس شرایط جامعه تغییر جنسیت را تغییر دهد.

باید آگاه سازی کرد
این روانپزشک تاکید کرد؛ به نظر بنده  آگاهی افراد جامعه از این اختلال هویت و شرایط افراد مبتلا به آن بیشترین کمک را می توانند به این افراد بکند. فیلم سینمایی "آینه های روبرو" کمک خیلی خوبی به شناخت این افراد در جامعه کرد. با آگاهی جامعه این افراد راحت تر در مسیر درمان قرار می گیرند. آن گروهی که چاره ای جز عمل ندارند تحت عمل جراحی قرار گرفته و گروه دوم که می توان به آنها کمک کرد با اقدامات روانشناسی و روانپزشکی در هویت خود به زندگی ادامه می دهند.

53 سال بیشتر سن تغییر جنسیت
رئیس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی استان تهران درباره سن متقاضیان تغییر جنسیت نیز گفت: طی 18 سال گذشته کم سن ترین فردی که درخواست این عمل را ارائه داد 14 سال سن داشت و مسن ترین 53 ساله بود البته در شرایط فعلی به افراد زیر سن قانونی اجازه تغییر جنسیت داده نمی شود.

کد خبر: ۳۵۳۵۳۸موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین ، روان‌شناسی
برچسب‌ها: اطلاعات عمومی و ضروری , قوانین , روان شناسی , تغییر جنسیت

تاريخ : شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ | 12:59 | نویسنده : اکبر زمانی |

بر اساس قانون نظام صنفی کشور که بعد از اصلاح ابلاغ شده، انتشار هرگونه آگهی تبلیغاتی به هر طریق توسط فرد صنفی فاقد پروانه کسب معتبر، ممنوع است و متخلف به جریمه نقدی از یک میلیون ریال تا ۲۵۰ ریال محکوم می‌شود.

به گزارش روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری اسلامی ایران مصوبه مجلس شورای اسلامی قانون اصلاح قانون نظام صنفی کشور را برای اجرا ابلاغ کرد.

در نامه علی لاریجانی به رئیس جمهور آمده است:موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین
برچسب‌ها: اطلاعات عمومي و ضروري , قوانين , نظام صنفي , اصلاح قانون
ادامه مطلب

تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۲ | 9:21 | نویسنده : اکبر زمانی |

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید برای انجام کاری در ساعات اداری مرخصی بگیرید وبا مخالفت کارفرمایتان مواجه شده اید و یا حداقل با اکراه و بد خلقی موفق به اخذ مرخصی شده اید. اما واقعا چه زمانی مرخصی حق شماست؟

به گزارش بانکی دات آی آر، قانون وزارت کار به تفصیل در این خصوص توضیح داده که در این گزارش سعی می کنیم به ارائه جزئیات آن بپردازیم.

 

1.فیتیله جمعه تعطیله

جمعه بر طبق فرض تمامی ایرانی ها یک روز تعطیل است اما اگر کارفرمای شما بخواهد شما را در روزهای جمعه به سرکار بکشد چه باید کرد؟

استفاده از تعطیلات هفتگی

در هر حال برای کلیه کارگران مشمول قانون کار اجباری بوده و به کارگیری کارگران حتی با جلب رضایت و توافق کتبی آنها و یا در شرایط استثنایی و اضطراری در روزتعطیل هفتگی بر خلاف حکم صریح قانون خواهد بود. بدیهی است چنانچه به دلایل مورد اشاره در ماده 62 قانون کار، کارگر در روز جمعه اشتغال به کار داشته باشد، حتی درموارد خاص و بطور موردی- ترتیب مقرر در تبصره یک ماده یاد شده الزامی می باشد.

2. تعطیلی توافقی

آیا با توافق کارفرما می شود روز دیگری را به جز جمعه تعطیل کرد؟

تعطیلی یک روز معین در هفته به عنوان تعطیل هفتگی در همه حال و بدون هیچ استثنایی اجباری بوده و این تعطیل علی الاصول در روز “جمعه” خواهد بود و تغییر آن به روز دیگری در هفته چنانچه در امور مربوط به خدمات عمومی نبوده و نوع و یا ضرورت کار نیز آنرا ایجاب نکند (که در صورت بروز اختلاف در این زمینه حل آن با مراجع حل اختلاف می باشد) صرفاً با توافق طرفین امکان پذیر است.

3.تعطیلات پنج شنبه

معمولاً موکول به این است که کارگران علاوه بر ساعات مقرره در پنج روز اول هفته(36 ساعت و 40 دقیقه) معادل 7 ساعت و 20 دقیقه ساعات کار مربوط به روز پنجشنبه رانیز در پنج روز مذکور انجام دهند و لذا در صورت استفاده کارگران از مرخصی استحقاقی در هر یک از پنج روز اول هفته، کارگر ذیربط علاوه بر یک روز مرخصی مقرره (7 ساعت و20 دقیقه) مربوط به آن روز در واقع یک ساعت و 28 دقیقه از ساعات کار مربوط به روز تعطیل توافقی پنجشنبه را نیز از مرخصی استحقاقی استفاده نموده است. در حالت فوق، چنانچه استفاده از مرخصی در طول هفته بطور کامل صورت گیرد کارگر معادل ساعات کار هفتگی (44 ساعت) از مرخصی استحقاقی خود استفاده نموده است.

4.تعطیلات دولتی و شرکت های خصوصی

به استناد بند یک ماده واحده مصوب مورخ 25/5/78 مجلس شورای اسلامی، هیأت وزیران با کسب نظر موافق روسای قوه مقننه و قضائیه می تواند به مناسبت بروز بعضی حوادث و وقایع بسیار مهم، بعضی نقاط یا سراسرکشور را تعطیل رسمی (عمومی) اعلام کند بدیهی است تعطیلات رسمی و عمومی ناظر بر هردو بخش دولتی و خصوصی می باشد.


5.میزان مرخصی سالانه

طبق ماده 64 قانون کار میزان مرخصی استحقاقی سالانه کارگران 26 روز کاری در سال است و ایام تعطیل هفتگی و یا تعطیل رسمی که بین روزهای مرخصی واقع می‌شود جزء این 26 روز محاسبه نمی شود.

6.مرخصی های مانده یا استفاده نشده

در اجرای تبصره 2 ماده 14 قانون کار سابق، کارگر می توانست تا تاریخ 14/12/69 که قانون کار جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا در آمده است حداکثر 24 روز مرخصی ذخیره داشته باشد، بدیهی است چنانچه کارگر از مرخصی خود استفاده نکرده باشد، مرخصی مزبور با اجرای قانون کار جمهوری اسلامی ایران عیناً برای او محفوظ خواهد ماند و کارگر می تواند وفق مقررات ماده 69 این قانون از آن استفاده نماید.

7. مرخصی تحصیلی

در مقررات قانون کار به غیر از مرخصی تحصیلی موضوع ماده 16 قانون کار که یکی از انواع مرخصی بدون حقوق بوده و استفاده از آن موکول به توافق طرفین است پیش بینی خاصی در مورد تحصیل کارگران مشمول این قانون در موسسات آموزش عالی یا مأموریت آموزشی و نظایر آن بعمل نیامده است و استفاده ازآن منوط به وجود مقررات آموزشی در واحد مربوط و یا عرف و روال در کارگاه و یا پیش بینی موضوع در قرارداد کار منعقده فی مابین طرفین خواهد بود.

8. میزان مرخصی استعلاجی

در مقررات قانون کار محدودیتی برای مرخصی استعلاجی کارگران مشمول قانون کار پیش بینی نشده و به هر میزان که پزشک معالج تجویز نماید می توانند از مرخصی استعلاجی استفاده نمایند ضمناً این نوع مرخصی ها اعم از کوتاه مدت و درازمدت تابع ضوابط و مقررات قانون تامین اجتماعی می باشد.

9.مرخصی ازدواج و فوت

مشمول این قانون در موارد ازدواج دایم، فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان حق برخورداری از 3 روز مرخصی با استفاده از مزد را خواهند داشت. این مرخصی با مرخصی استحقاقی سالانه کارگران بی ارتباط بوده و جداگانه قابل استفاده می باشد. ضمناًزمان استفاده از 3 روز مرخصی موضوع ماده 73 قانون کار همزمان با فوت همسر، پدر،مادر و فرزندان و یا ازدواج دایم بوده و قابل انتقال و استفاده در زمانهای دیگرنمی باشد.

10. مخالفت کارفرما با مرخصی

منطبق با ماده 69 قانون کار، تاریخ استفاده از مرخصی با توافق طرفین تعیین می‌گردد و در صورت بروز اختلاف نظر اداره کار و امور اجتماعی قطعی خواهد بود به این لحاظ کارفرما باید در صورت درخواست مرخصی استحقاقی از سوی کارگر موافقت یا مخالفت خود را در مورد استفاده کارگر ازمرخصی اعلام نماید بدیهی است در صورت مخالفت کارفرما با تقاضای کارگر این امر الزاماً به معنی عدم استفاده کارگر از مرخصی مورد درخواست نخواهد بود بلکه همانگونه که حکم ماده 69 مرقوم نیز تصریح دارد نظر قطعی اداره کار محل در موضوع اختلاف معتبر و قابلیت اجرائی پیدا می‌کند.موضوعات مرتبط: قوانین
برچسب‌ها: قوانين , قانون كار , مرخصي و تعطيلات كارگران , كارگر

تاريخ : پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 23:0 | نویسنده : اکبر زمانی |
جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح از افزایش 10 روزه مرخصی سربازان مناطق بد آب و هوا و متاهلان خبرداد.

سردار موسی کمالی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش 10 روزه مرخصی سربازان متاهل گفت: مرخصی سربازان متاهل 10 روز در سال بیشتر از مرخصی سربازان مجرد است.

وی با بیان اینکه مدت مرخصی در مناطق بد آب و هوای درجه 2 شش روز، درجه 3 هشت روز و درجه 4 ده روز اضافه می‌شود گفت: 30 روز مرخصی نیز در اختیار فرماندهان و مسئولان است که به مقتضای ابراز لیاقت و شایستگی به سربازان داده می‌شود.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه ایام تعطیل جزو مرخصی سربازان محسوب نمی‌شود، خاطرنشان‌کرد: روزهای پنج‌شنبه دربرخی از یگان‌ها تعطیل است که بنابراین این روز نیز برای سربازان مشغول به خدمت مانند جمعه‌ها و سایر ایام تعطیل به عنوان تعطیلات حساب شده و جزو مرخصی آنان محسوب نمی‌شود.

کمالی با بیان اینکه این قوانین به عادلانه‌تر شدن مرخصی سربازان در مناطق مختلف کمک کرده و در بسیاری از موارد روزهای مرخصی را افزایش داده در خصوص قوانین جدید مدت مرخصی سربازان نیز گفت: برابر مقررات قبلی مدت مرخصی کارکنان وظیفه در مناطق عادی 30 روز در سال و در مناطق بد آب و هوا 45 روز در سال بود که در این مقررات تفاوتی میان مرخصی افرادی که در مناطق بد آب و هوای درجه یک تاچهار خدمت می‌کردند، وجود نداشت.

کمالی ادامه داد: در قانون قبلی در مرخصی کسانی که در محل سکونت خود اشتغال داشتند و گاهی بعد از ساعت اداری به منزل می‌رفتند با کسانی که 100ها کیلومتر دورتر از محل سکونت خود خدمت می‌کردند، تفاوتی وجود نداشت.

به گفته کمالی در همین راستا به منظور عادلانه‌تر شدن مرخصی تغییراتی در مقررات صورت گرفت که بر اساس آن مرخصی کارکنان وظیفه مستقر در مناطق جنگی، امنیتی و عملیاتی به ازای هر 45 روز 10 روز، مرخصی یگان‌های پدافندی و انتظامی مناطق مهم به ازای هر 30 روز 7 روز و مرخصی در مناطق عادی به ازای هر سال 12 روز است.

به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح مدت این مرخصی به ازای هر 100 کیلومتر دوری از محل زندگی نیز یک روز اضافه می‌شود و علاوه بر این برای مسافت‌های بین 300 تا 600 کیلومتر نیز یک روز و بیش از 600 کیلومتر دو روز و حداکثر سه بار در سال مرخصی اضافه می‌شود.

وی گفت: اگر محل سکونت سربازی 300 کیلومتر تا یگان خدمت‌ وی فاصله داشته باشد علاوه بر سه روز مرخصی که به خاطر مسافت دریافت می‌کند یک روز نیز به عنوان درراهی به وی تعلق می گیرد که این مرخصی حداکثر تا سه بار تا پایان خدمت قابل تکرار است.

کمالی با تاکید بر اینکه مقررات اعلام شده پیرامون شرایط مرخصی سربازان از مهرماه امسال اجرایی شده است به ایسنا گفت: مرخصی کارکنان وظیفه به ازای خدمتی که قبلا انجام داده‌اند برابر مقررات قبلی محاسبه می‌شود و اضافه خدمتی به آنان تعلق نخواهد گرفت.
 
کد خبر: ۲۸۵۹۰۸


موضوعات مرتبط: قوانین
برچسب‌ها: مرخصی , سربازی , متأهل , وظيفه

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۱ | 10:45 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه اعلام کرد: از روز دوشنبه دادسراهای شمال تهران دادخواست چکهای برگشتی و بلامحل را قبول نکرده و شهروندان باید برای ثبت شکایت به دفاتر پیشخوان قضایی مراجعه کنند.

حجت الاسلام دکتر حمید شهریاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه هم اکنون 28 دفترخانه از 38 دفترخانه منتخب تهران خدمات پیشخوان قضایی ارائه می کنند گفت: از ابتدای مرداد تا 15 مرداد ماه جاری 600 درخواست شکایت و تشکیل پرونده در حوزه چکهای برگشتی و بلامحل از سوی شهروندان ثبت شده است.

وی افزود: این در حالی است که هنوز دادسراها و دادگاهها درخواستهای شکایت در پرونده های چکهای برگشتی شهروندان را دریافت کرده و ثبت می کنند.

رئیس انفورماتیک قوه قضائیه اظهار داشت: البته پیش بینی ما این است که تا آخر مرداد این رقم به ثبت یکهزار دادخواست در حوزه چک برسد که حدود 15 درصد ثبت شکایت چکهای بلامحل و برگشتی تهران را به خود اختصاص می دهد.

شهریاری اعلام کرد: از روز دوشنبه 17 مرداد دادسراها و دادگاههای ناحیه یک (شمال تهران) مانند مجتمع عدالت و شهید صدر درخواست و ثبت شکایت در حوزه چک را قبول نکرده و شهروندان باید به دفاتر پیشخوان قضایی مراجعه کنند. این یک آزمایش است تا به مرور بتوانیم این روند را ادامه داده و در مرحله نخست ثبت تمامی پرونده ها و شکایات چک را از طریق دفاتر پیشخوان انجام دهیم. بعد سایر دادسراهای تهران هم بر این اساس عمل خواهند کرد.

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه در پاسخ به اینکه آیا تعداد دفترخانه های تهران برای دفاتر پیشخوان قضایی افزایش می یابد گفت: فعلا قصد افزایش دفتر خانه نداریم و با همین 37 دفترخانه عمل می کنیم. البته 5 دفترخانه را به دلیل آماده نبودن حذف کرده و 5 تای دیگر جایگزین کردیم. برای ما سرعت عمل، تجهیزات و آمادگی برای ارائه خدمات به شهروندان در اولویت است.

کد خبر: ۲۶۳۳۶۰موضوعات مرتبط: قوانین
برچسب‌ها: چک , چک برگشتی , دادسرا , پیشخوان قضایی , پیشخوان دولت

تاريخ : دوشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ | 11:48 | نویسنده : اکبر زمانی |

لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده همکنون در کمیسیون بهداشت مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های برنامه و بودجه، فرهنگی و قضایی به عنوان کمیسیون فرعی در حال رسیدگی است.

به گزارش فارس، متن کامل لایحه یک شوری اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده که هم‌اکنون در کمیسیون بهداشت مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های برنامه وبودجه، فرهنگی و قضایی به عنوان کمیسیون فرعی رسیدگی می‌شود، به شرح ذیل است:

*مقدمه توجیهی

نظر به اینکه مطابق اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دسترسی آحاد جامعه به سطح مطلوبی از سلامت حق همگانی شمرده شده و دولت مسئول تامین آن است و با توجه به ضرورت اتخاذ راهکارهای حمایتی و فراهم‌سازی پوشش مناسب جهت حمایت از فرزندان خانواده‌ها و با لحاظ شاخص‌های مهم سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی و سیاست کلی نظام در خصوص افزایش جمعیت کشور لایحه زیر برای طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

*لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده

ماده واحده- از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 1372 و اصلاحات آن و نیز کلیه محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی که در قوانین مختلف بر اساس تعداد فرزندان برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو می‌گردد.

تبصره- دولت می‌تواند هر پنج سال یک بار با توجه به نتایج سرشماری‌های عمومی نفوس، ترکیب جمعیتی و شاخص‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب‌های سیاست‌های کلی نظام و با رعایت شاخص‌های مندرج در قوانین برنامه پنجساله نسبت به برقراری امتیازات یا ایجاد محدودیت‌ها براساس تعداد فرزندان اقدام نماید.

کد خبر: ۲۶۱۸۷۸موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : سه شنبه دهم مرداد ۱۳۹۱ | 10:23 | نویسنده : اکبر زمانی |

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي جزئيات دريافت گواهينامه‌هاي جديد رانندگي را اعلام كرد.

سردار دكتر اسكندر مومني روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينكه تعداد گواهينامه‌هاي خودرو هم‌اكنون شش نوع است كه در طرح جديد به سه نوع كاهش مي‌يابد، گفت: بر اين اساس گواهينامه‌هاي خودرو به سه گروه، پايه 3، پايه 2 و پايه 1 تقسيم شده و علاوه بر آنها گواهينامه موتورسيكلت‌ و گواهينامه‌هاي ويژه براي وسايط صنعتي، كشاورزي و كارگاهي صادر مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه صدور گواهينامه‌هاي جديد از نيمه دوم امسال برابر تدابير اتخاذ شده آغاز مي‌شود، گفت: افزايش كيفيت آموزش و مهارت رانندگي و رفاه مردم مهم‌ترين عواملي بوده است كه در گواهينامه‌هاي جديد مدنظر قرار گرفته است.

رييس پليس راهور ناجا با اشاره به اينكه متقاضيان دريافت گواهينامه‌هاي جديد، قطعا آموزش متفاوت‌تري خواهند ديد، افزود: بر اين اساس طول دوره آموزش و شيوه آن تغيير كرده و استفاده از سميلاتور نيز در طي دوره آموزش در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اينكه هم‌اكنون آزمون نهايي آموزشگاه‌هاي رانندگي براي صدور گواهينامه‌ توسط افسران بازنشسته نيروي انتظامي انجام مي‌شود، تاكيد كرد: در آيين‌نامه جديد اين آزمون نهايي توسط افسران كادر شاغل در پليس راهور انجام مي‌شود، چرا كه گلايه‌هايي از سوي شهروندان در اين خصوص وجود داشت كه بعضا افراد فاقد صلاحيت گواهينامه‌ رانندگي مي‌گيرند كه بدين‌ترتيب مهارت رانندگي اصل اول در دريافت گواهينامه رانندگي خواهد بود.

رييس پليس راهور ناجا به شرايط دريافت گواهينامه‌هاي جديد رانندگي اشاره كرد و به ايسنا گفت: بر اين اساس شرايط دريافت گواهينامه پايه سوم كه براي حداكثر مجموع وزن و ظرفيت بار 3/5 تن، يا حمل حداكثر 9 سرنشين با راننده به جز وسايط نقليه عمومي است، داشتن 18 سال تمام سن، ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني، طي دوره‌هاي آموزش نظري و عملي و قبولي در آزمون آيين‌نامه و عملي شهر با وسايط نقليه مربوطه است.

وي به گواهينامه پايه دوم اشاره كرد و يادآور شد: افرادي كه دو سال از دريافت گواهينامه پايه سه آنها گذشته باشد، مي‌توانند گواهينامه پايه 2 دريافت كنند كه بر اين اساس حداكثر مجموع وزن و ظرفيت بار قابل حمل با اين نوع گواهينامه شش تن، يا حمل حداكثر 26 نفر سرنشين با راننده و وسايط نقليه عمومي است.

رييس پليس راهور ناجا به شرايط دريافت گواهينامه پايه دوم اشاره كرد و گفت: داشتن 23 سال سن، ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني طي دوره‌هاي نظري و عملي و قبولي در آزمون آيين‌نامه و عملي شهر با وسايط نقليه مربوطه از جمله شرايط دريافتي اين گواهينامه است.

مومني با اشاره به اينكه افرادي كه دو سال از اخذ گواهينامه پايه دو آنها گذشته باشد، مي‌توانند گواهينامه پايه يكم بگيرند، گفت: بر اين اساس داشتن 25 سال سن براي دريافت اين گواهينامه و طي دوره‌هاي نظري و عملي مربوطه و قبولي در آزمون به اضافه ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني براي دريافت اين گواهينامه الزامي است كه بر اين اساس دارندگان اين گواهينامه مي‌توانند مجموع وزن و ظرفيت بار بيش از شش تن يا حمل بيش از شش سرنشين را انجام دهند.

وي به گواهينامه‌هاي ويژه اشاره كرد و يادآور شد: اين گواهينامه‌ها كه براي وسايط نقليه عمراني، صنعتي، كشاورزي و كارگاهي استفاده مي‌شود، براي رانندگان با 20 سال سن صادر شده و ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني طي دوره‌ آموزش نظري و عملي و قبولي در آزمون آيين‌نامه و عملي شهر با وسايط نقليه مربوطه، از جمله شرايط دريافت اين گواهينامه است.

مومني با اشاره به اينكه تمامي متقاضيان دريافت گواهينامه موتورسيكلت نيز بايد در كلاس‌هاي آموزشي شركت كنند، افزود: مقدمات لازم براي صدور گواهينامه‌هاي موتورسيكلت در آموزشگاه‌ها فراهم شده است كه از مهر ماه به طور سراسري در كل كشور صدور گواهينامه رانندگي موتورسيكلت نيز به آموزشگاه‌هاي معتبر موتورسيكلت سپرده خواهد شد.

وي به اعتبار گواهينامه‌هاي جديد رانندگي اشاره كرد و يادآور شد: هم‌اكنون اعتبار گواهينامه‌هاي رانندگي پنج سال است كه بر اساس آيين‌نامه جديد هم براي خودرو و هم موتورسيكلت براي افراد تا 65 سال سن گواهينامه‌ها با اعتبار 10 ساله بين 65 تا 70 سال با اعتبار 5 ساله و بالاي 70 سال با اعتبار 2 ساله صادر مي‌شود.

به گفته رييس پليس راهور ناجا متقاضيان دريافت گواهينامه پايه سوم همچنان در يكسال اول اجازه تردد در جاده‌هاي برونشهري و تردد در شب را ندارند.

وي از تبديل گواهينامه‌هاي قديمي به گواهينامه‌هاي جديد از نيمه دوم امسال خبر داد و خاطرنشان كرد: بر اين اساس گواهينامه‌هاي رانندگي قديمي طي دو مرحله به گواهينامه‌هاي رانندگي جديد تبديل مي‌شود كه مرحله اول در زمان صدور و تمديد گواهينامه و مرحله دوم طي فراخوان و جدول زمان‌بندي خواهد بود كه متعاقبا اعلام مي‌شود.

رييس پليس راهور ناجا با تاكيد بر اين كه گواهينامه‌هاي جديد مجهز به چيپ بوده و تمام اطلاعات و سوابق رانندگان در آنها ذخيره مي‌شود اظهاراميدواري كرد كه با صدور گواهينامه‌هاي جديد ضمن ارتقاي مهارت رانندگان شاهد بهتر شدن فرهنگ رانندگي در كشور باشيم.

کد خبر: ۲۶۰۲۴۱موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : سه شنبه سوم مرداد ۱۳۹۱ | 13:34 | نویسنده : اکبر زمانی |

رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با هشدار به رانندگان متخلف، از آغاز طرح ويژه برخورد با استعمال دخانيات، خوردن و آشاميدن و پرتاب كردن هرگونه ضايعات از داخل خودرو از فردا (شنبه) خبرداد.

سردار حسين رحيمي روز جمعه در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ماده 180 قانون آيين‌نامه راهنمايي و رانندگي گفت: براين اساس رانندگان حق ندارند ضمن رانندگي، دخانيات استعمال كنند يا خوراكي يا آ‌شاميدني ميل كنند و استفاده از هرگونه وسايل و تجهيزات مانند تلفن همراه كه موجب انحراف ذهني و رفتاري راننده شود ممنوع است.

وي عدم مشاهده بموقع خطر، عدم امكان عكس‌العمل بموقع و فوري از سوي راننده‌، افزايش احتمال تصادفات، حواس پرتي راننده، آلودگي محيط زيست و بدآموزي براي فرزندان را از جمله پيامدهاي عدم رعايت اين بند از قانون عنوان و تصريح كرد: متاسفانه موضوع خوردن و آشاميدن، سيگار كشيدن و پرتاب كردن زباله و اشياء در حين رانندگي براي برخي رانندگان به عادت تبديل شده است.

رييس پليس راهور تهران با اشاره بررسي‌هاي پليس راهنمايي و رانندگي در اين خصوص گفت: براين اساس طرح ويژه برخورد با استعمال دخانيات، خوردن و آشاميدن و پرتاب كردن هرگونه ضايعات از داخل خودرو از روز شنبه در سطح پايتخت به طور جدي اجرا مي‌شود.

وي به ايسنا گفت: براساس قانون جديد پرتاب كردن يا ريختن ضايعات، زباله، اشياء، آب دهان و بيني و امسال آن از وسايط نقليه به معابر 300 هزار ريال، خوردن و آشاميدن و استعمال دخانيات و امسال آن در حين رانندگي 200 هزار ريال، استفاده از تلفن همراه و ساير وسايل ارتباطي مشابه در حين رانندگي در سرعت كمتر از 60 كيلومتر بر ساعت 300 هزار ريال و بالاي 60 كيلومتر در ساعت 500 هزار ريال با 3 نمره منفي براي رانندگي شخصي و 5 نمره منفي براي رانندگي عمومي به همراه داشت.

رييس پليس راهور تهران با اشاره به اينكه عدم توجه به جلو با 27 درصد، عدم رعايت حق تقدم 17 درصد و تغيير مسير ناگهاني با 10 درصد مهمترين علل وقوع تصادفات در تهران است افزود: بدين ترتيب بايد گفت توجه نكردن به جلو بيشترين علت تامه تصادفات بوده كه مهمترين عوامل آن صحبت با تلفن همراه، استعمال دخانيات، خوردن و آشاميدن و ... بوده است و بر اين اساس از چندي پيش برخورد با استفاده كنندگان از تلفن همراه و ارسال كنندگان پيامك در حين رانندگي آغاز شده است كه از روز شنبه نيز برخورد با استعمال دخانيات، خوردن و آشاميدن و پرتاب كردن هرگونه ضايعات از داخل خودرو نيز در دستوركار ماموران پليس راهور پايتخت قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه از تجهيز 15 گذرگاه عابر پياده به دوربين‌هاي الكترونيكي خبر داد و گفت: تا كنون اين گذرگاه‌ها به صورت ارشادي جريمه در آنها صورت مي‌گرفت كه از روز شنبه هرگونه تجاوز به گذرگاه عابر پياده مبلغ 20 هزار تومان و عبور از چراغ قرمز اين گذرگاه‌ها مبلغ 100 هزار تومان با 5 نمره منفي براي راننده به همراه خواهد داشت.

رييس پليس راهور تهران افزود: هم‌اكنون دوربين‌هاي ثبت تخلف تجاوز به گذرگاه عابر پياده و عبور از چراغ قرمز در معابر افريقا - اسفنديار (شمال به جنوب)، وليعصر (عج) – نيايش، ميدان قدس، كارگر – گمنام، سردار جنگل – آبشناسان، جلال آل احمد - دانش، پيروزي – نصر، پاك‌نژاد – دريا، افريقا – حقاني، (غرب به شرق)، وليعصر(عج) – ميرداماد، جنت آباد – آبشناسان، ميرزاي شيرازي – مطهري و افريقا – دستجردي نصب شده است. بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته تا پايان سال تعداد گذرگاه‌هاي مجهز به دوربين ثبت تخلف تجاوز به گذرگاه عابر پياده به 90 دستگاه افزايش مي‌يابد. از سوي ديگر علاوه بر آن كارشناسان پليس در مركز كنترل ترافيك پليس راهور تهران نيز با كمك دوربين‌هاي نظارتي و به صورت نامحسوس نسبت به برخورد با خودروهاي متجاوز به گذرگاه عابر پياده علاوه بر گذرگاه‌هاي ياد شده اقدام مي‌كنند.

به گفته وي اين دوربين‌ها در تمام طول شبانه روز فعالند.

سردار رحيمي در ادامه با اشاره به اينكه با سخت‌گيري‌هاي صورت گرفته تخلفات و تصادفات در تونل‌هاي توحيد و رسالت به حداقل رسيده است گفت: در عين حال از روز شنبه هر راننده‌اي كه از خط اضطراري تونل‌هاي توحيد و رسالت تردد كند ضمن جريمه 50 هزار تومان 4 نمره منفي نيز دريافت مي‌كند.

رييس پليس راهور تهران تصريح كرد: اين خط صرفا براي تردد خودروهاي پليس، اورژانس، امدادي و آتش نشاني است و ساير خودروها حتي در صورت داشتن چراغ گردان نيز نمي‌توانند از اين خط تردد كنند.

وي با تاكيد بر اينكه تعداد متخلفان حرفه‌اي در تهران بسيار اندك است گفت: قطعا پليس براي احقاق حقوق ساير شهروندان و رانندگان با اين عده كم بدون اغماض برخورد مي‌كند.

کد خبر: ۲۵۲۸۱۹موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : جمعه دوم تیر ۱۳۹۱ | 11:47 | نویسنده : اکبر زمانی |

چرا مردم ایران می توانند از میزان حقوق دریافتی روسای جمهور و مقامات سیاسی دیگر کشورها مطلع شوند اما از دانستن میزان حقوق ماهانه و دارایی های مقامات کشور خود محروم هستند؟ الان همه مردم دنیا می دانند که اولاند در سال گذشته مالی، 87 هزار و 516 یورو درآمد داشته است (تا یوروی آخرش مشخص است) و ایرانیان نیز می دانند که از این به بعد سر هر برج، رئیس جمهور فرانسه 13 هزار و 532 یورو حقوق خواهد گرفت ولی اگر گفتید مسئولان خودمان چقدر از بیت المال دریافتی دارند؟!

به گزارش عصر ایران همین چند روز پیش بود که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری منتخب فرانسه لیست دارایی های خود را اعلام کرد. اولاند که از سه شنبه رسما به عنوان رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه مستقر خواهد شد همانند اسلاف خود لیست دارایی‌ها و حقوق ماهانه خود را اعلام کرد.

در بسیاری دیگر از کشورهای جهان نیز معمولا عالی ترین مقامات حکومتی لیست دارایی‌های خود را اعلام می کنند و مردم دقیقا می دانند که حقوق ماهانه روسای‌جمهور، نخست وزیران، وزرای کابینه، نمایندگان پارلمان و... چقدر است.

اما در ایران اوضاع به گونه دیگری است. طبق قانون کشور ما رئیس جمهور، وزرا و معاونان رئیس جمهور باید پیش و پس ازتصدی پست خود لیست دارایی های خود را برای بررسی به رئیس قوه‌قضائیه ارائه کنند و ظاهرا از نظر قانونی الزامی برای اعلام عمومی این مسئله وجود ندارد.

همچنین در کشور ما مشخص نیست که دقیقا رئیس جمهوری و وزرا چقدر حقوق ماهانه می گیرند. هنوز مشخص نیست که دلیل این ابهام و پرده پوشی چیست ؟ می‌توان حدس زد که حقوق ریاست جمهوری در کشور ما از بسیاری دیگر از کشورها پایین‌تر است اما مشخص نیست که چرا نباید مردم بدانند که رئیس جمهور، وزرا و نمایندگانشان و نیز سایر مسئولان دقیقا چه میزان حقوق می گیرد.

همچنین باید در نظر داشت که اساسا یکی از دلایل وجود مفاسد اقتصادی کلان در کشور ما نیز در همین عدم شفافیت‌هاست. وقتی رئیس جمهوری به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور در اقدامی داوطلبانه میزان دارایی‌ها و حقوق و درآمدهای ماهانه (علاوه بر حقوق ماهانه) خود را اعلام کند و دیگر زیر دستان خود را نیز موظف به این کار کند زمینه لازم برای ایجاد شفافیت، تنویر افکار عمومی، پایان بخشیدن به برخی شایعات بی مورد و در نهایت کاهش زمینه های فساد اقتصادی فراهم‌تر می شود.

کد خبر: ۲۴۵۱۷۸موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۱ | 5:55 | نویسنده : اکبر زمانی |

هيات عمومي ديوان عدالت اداري، ابلاغيه مسوول اداره كل كارگزيني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به اداره ايثارگران سپاه مبني بر قابل ذخيره نبودن كسر ساعت كار جانبازان به عنوان مرخصي استحقاقي را غير قانوني دانست و آن را ابطال كرد.

به گزارش ايسنا، متن راي شماره 21 هيات عمومي ديوان عدالت اداري در اين زمينه به شرح زير است: نظر به اينكه در تبصره 2 ماده 9 قانون تسهيلات استخدامي و اجتماعي جانبازان مصوب 31/3/1374 مقرر شده است «جانبازاني كه به هر دليلي نتوانند از كسر ساعت كار استفاده كنند از اضافه كار ساعتي، مرخصي سالانه و كسر سنوات خدمت بازنشستگي به نحوي كه در آيين‌نامه آن پيش‌بيني مي‌شود، برخوردار خواهند شد.» ابلاغيه‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به شماره‌هاي 3056ـ 1387/3/12 و 6021 ـ 1377/11/18 كه كسر ساعت كاري جانبازان را قابل ذخيره‌سازي ندانسته است، مغاير قانون مذكور است و به استناد بند يك ماده 19 و ماده 42 قانون ديوان عدالت اداري ابطال مي‌شوند.

کد خبر: ۲۴۵۱۷۴موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۱ | 5:50 | نویسنده : اکبر زمانی |

مجلس همه حقوق‌بگیران دولتی و بخش خصوصی را که تا سقف ۵۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند، از پرداخت مالیات معاف کرد.

به گزارش فارس، ‌نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز یکشنبه این هفته‌ و در ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه 1391 کل کشور، جزء 2 از بند 12 ماده واحده این لایحه را بررسی کرده و به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، سقف معافیت مالیاتی موضوع مواد 84 و 85 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 7 اردیبهشت 1371 برای سال 1391،‌ مبلغ 6 میلیون و 600 هزار تومان در سال تعیین شد.

به گزارش فارس، ‌طبق این مصوبه مجلس، در سال 91 همه حقوق‌بگیران که حقوق آنان تا 550 هزار تومان باشد، از پرداخت مالیات معاف شدند.

در جریان بررسی این جزء حجت‌الاسلام موسوی لارگانی نماینده فلاورجان پیشنهاد افزایش این سقف از 6 میلیون و 600 هزار تومان به 7 میلیون و 200 هزار تومان را ارائه داد که با 56 رای موافق، 50 مخالف و 24 رای ممتنع از 200 نماینده حاضر در جلسه رد شد.

محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان پس از مطرح شدن این پیشنهاد در تذکری و در مخالفت با پیشنهاد مطروحه اظهار داشت: افزایش سقف معافیت مالیاتی موجب کاهش مالیات می‌شود در حالی که ما هر نوع معافیت مالیاتی را نمی‌توانیم داشته باشیم و این خلاف قانون برنامه پنجم است.

وی افزود: وقتی سقف معافیت مالیاتی بالا می‌رود اتکا به درآمدهای نفتی نیز افزایش می‌یابد و این موضوع نیز خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است.

عثمانی بر همین اساس یادآور شد: نمایندگان مجلس نمی‌توانند پیشنهاد خلاف برنامه ارائه دهند اما دولت می‌تواند پیشنهاد خلاف برنامه داشته باشد ولی مجلس نباید به تصویب برساند و تصویب آن نیز نیازمند دو سوم آرای وکلای ملت است.

وی در خاتمه تصریح کرد: افزایش سقف معافیت مالیاتی به معنای افزایش اتکای درآمدهای کشور به نفت است.

در ادامه این جلسه نورالله حیدری نماینده اردل و فارسان در مجلس در موافقت با پیشنهاد موسوی لارگانی گفت: ‌ما باید تلاش کنیم میزان وابستگی خودمان را به درآمدهای نفتی کاهش دهیم.

وی افزود: این نسخه حقی است ولی توجه به مقوله مالیات نیز قطعا جزء سیاست‌های راهبردی همه کشورهاست و ما باید بخش اعظمی از توجه‌مان را به قشر شریف کارمند با این وضعیت حقوقی که دارند،‌ معطوف کنیم.

حیدری اضافه کرد: این خدمت‌رسانی به کارمندان تاثیر مستقیم دارد و در بررسی‌هایی که انجام شده‌، ‌مشخص شده که اگر معافیت مالیاتی وجود داشته باشد این موضوع قطعا به صواب نزدیک‌تر است.

نماینده اردل در مجلس در خاتمه گفت: با افزایش سقف معافیت مالیاتی قطعا به طور مستقیم و غیرمستقیم به آحاد جامعه کمک کرده‌ایم.

ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور پس از قرار گرفتن پشت تریبون به عنوان نماینده دولت اظهار داشت: اینکه باید به حقوق کارکنان توجه شود،‌ ‌قطعا از خواسته‌های دولت است و نمایندگان دولت در کمیسیون تلفیق راجع به این موضوع صحبت کرده‌اند.

وی افزود: طی سال‌های گذشته یک نگاه انقباضی در ارتباط با موضوع حقوق کارکنان دولت مطرح بوده است.

"دولت تلاش می‌کند با اقداماتی، توجه خود را به قشر کارکنان بیشتر جلب کند و موضوع توجه به حقوق کارکنان دولت بحث حقی است که باید به نحو مقتضی و در چارچوب اعتبارات مصوب به آن توجه شود."

معاون بودجه دولت در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه تاکید دولت نسبت به حقوق کارکنانش و در نظر گرفتن مشکلات این قشر از مردم نسبت به سنوات گذشته بیشتر شده است،‌ گفت: معافیت مالیاتی یک بحث دیگری است که در سیاست‌های قانون برنامه پنجم تکالیفی متوجه دولت شده است از جمله اینکه وابستگی بودجه‌های جاری به نفت به صفر برسد، ‌اگر بخواهیم احکام برنامه پنجم را اجرا کنیم، کمتر باید به بحث‌های مالیاتی خدشه وارد کنیم.

ممبینی بر همین اساس یادآور شد: مالیات‌های ما یک بخش دولتی و یک بخش غیردولتی دارد و تصویب این پیشنهاد موجب می‌شود که درآمدهای مالیاتی دولت کاهش یابد و تراز بودجه به هم بخورد.

وی در خاتمه با تاکید بر اینکه مالیات یک مقوله‌ و توجه به حقوق کارکنان دولت مقوله‌ دیگری است گفت: دولت در سال 91 به حقوق کارکنانش با کمک مجلس بیشتر توجه می‌کند لذا بهتر است دیگر متعرض این پیشنهاد کمیسیون تلفیق نشوید.

کد خبر: ۲۴۴۴۴۱موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 4:0 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس پلیس کشور با اعلام اینکه خودرو طبق قانون حریم شخصی نیست گفت: با بدحجابی و کشف حجاب در خودرو برابر قانون برخورد می‌شود.

سردار اسماعیل احمدی مقدم در گفت و گو با مهر اظهار داشت: براساس قانون خودرو حریم شخصی نیست و قانونگذار هیچگاه آن را حریم شخصی افراد معرفی نکرده است لذا پلیس برابر قانون با تخلفات اخلاقی و اجتماعی که درون خودروها رخ می دهد برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: تخلفاتی که در خودروها روی می دهد جرم مشهود است و تا زمانیکه قانونگذار خودرو را حریم شخصی نداند با آن برخورد می شود.

فرمانده ناجا تاکید کرد: پلیس اکنون با کشف حجاب و حمل حیوانات برابر قانون در طرح امنیت اجتماعی برخورد می کند.

رئیس پلیس کشور با اعلام اینکه برخی مدعیند شیشه های خودرو را دودی می کنیم تا فردی نتواند داخل خودرو را نگاه کند، گفت: دودی کردن شیشه به صورتی که دیدن داخل آن برای ماموران امکان پذیر نباشد نیز تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد می شود.

 
کد خبر: ۲۴۴۳۷۰


موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 3:40 | نویسنده : اکبر زمانی |
تعرفه هاي پزشكي سال 91 از سوي هأيت وزيران بنا به درخواست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي اعلام شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، هیأت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تأیید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به استناد ماده(24) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ـ مصوب 1380 ـ تعرفه خدمات پزشکی برای سال 91 را تصویب کرد.بر این اساس، صدور پروانه ساخت و مجوز ورود هر قلم دارو 1.740.000ریال، تمدید و اصلاح پروانه ساخت و مجوز ورود هر قلم دارو 520.000 ریال، صدور پروانه یا مجوز ورود مواد اولیه دارو و بسته‌بندی 800.000 ریال تعیین شده است.همچنین، برای صدور پروانه مسئولان فنی کارخانه داروسازی و کارگاه‌های مختلف مواد اولیه و بسته‌بندی دارویی 560.000 ریال، صدور پروانه مسئولان فنی کارخانه و کارگاه‌های مواد خوراکی، آشامیدنی، مواد اولیه بسته‌بندی ظروف 560.000 ریال، صدور پروانه مسئولان فنی کارخانه و کارگاه‌های مواد آرایشی و بهداشتی، مواد اولیه بسته‌بندی و ظروف 560.000ریال، تعیین کرده است.بر این اساس، برای صدور پروانه تأسیس کارخانه داروسازی، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و کارخانه تجهیزات و ملزومات پزشک، دندانپزشکی و آزمایشگاهی 5.660.000 ریال،صدور پروانه تأسیس کارگاه و مراکز نگهداری دارو، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی 1.880.000ریال در نظر گرفته شده است.همچنین تعرفه آزمایش (بررسی فنی) تجهیزات، دستگاه‌ها و ملزومات پزشکی و دندانپزشکی نیز 400.000ریال است.براساس این مصوبه، صدور پروانه دائم پزشک، دندانپزشک، دکترای علوم آزمایشگاهی، داروساز 220.000 ریال،صدور پروانه موقت پزشک، دندانپزشک، دکترای علوم آزمایشگاهی، داروساز 90.000 تعیین شده است.بر این اساس، صدور پروانه بهره‌برداری بیمارستان زیر 100 تختخوابی در سایر شهرهای دانشگاهی 3.600.000ریال ،صدور پروانه بهره‌برداری بیمارستان 100 تا 500 تختخوابی در تهران و 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز 5.500.000ریال در نظر گرفته شده است.همچنین، صدور پروانه مسئول فنی بیمارستان در تهران و 5 شهر بزرگ 730.000ریال ، صدور پروانه مسئول فنی بیمارستان در سایر شهرهای دانشگاهی 480.000ریال، صدور پروانه مسئول فنی بیمارستان در سایر شهرها 340.000ریال ،تمدید پروانه بهره‌برداری بیمارستان زیر 100 تختخوابی در تهران و 5 شهر بزرگ 1.200.000 ریال ،تمدید پروانه بهره‌برداری بیمارستان زیر 100 تختخوابی در سایر شهرهای دانشگاهی 600.000 ریال ،تعیین شده است.همچنین،صدور گواهی ارزشیابی بیمارستان زیر 100 تختخوابی در تهران و 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز ــ 9.500.000 ریال ،صدور گواهی ارزشیابی بیمارستان زیر 100 تختخوابی در سایر شهرهای دانشگاهی ــ 7.500.000 ریال است.بر این اساس،بررسی درخواست اعزام بیماران به خارج از کشور (کمیسیون تخصصی در تهران) 60.000ریال ، تجدیدنظر بررسی درخواست اعزام بیماران به خارج از کشور 60.000 ریال،رسیدگی به مرخصی استعلاجی 15.000ریال ، تجدیدنظر رسیدگی به مرخصی استعلاجی ــ 30.000 تعیین شده است.بر اساس این مصوبه، صدور، تمدید و انتقال کارت بهداشتی جهت مراکز عرضه مواد غذایی، فروشگاههای کوچک مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و آرایشگاهها 150.000 ریال، صدور، تمدید و انتقال کارت بهداشتی برای مراکز دارای محلهای طبخ، ماشینهای حمل و نقل مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی ــ 200.000 ریال تعیین شده است.
رديف موضوع تعرفه مصوب تاريخ 24/11/1386 (به ريال) تعرفه پيشنهادي سال 1390 (ريال) رشد الف ـ صدور، تمديد و اصلاح پروانه ساخت و ورود 1 صدور پروانه ساخت و مجوز ورود هر قلم دارو 1452000 1.740.000 19.83 2 تمديد و اصلاح پروانه ساخت و مجوز ورود هر قلم دارو 435600 520.000 19.38 3 صدور پروانه يا مجوز ورود مواد اوليه دارو و بسته‌بندي 726000 800.000 10.19 4 تمديد و اصلاح پروانه يا مجوز ورود مواد اوليه دارو و بسته‌بندي 435600 480.000 10.19 5 صدور پروانه ساخت و مجوز ورود داروهاي گياهي و گياهان دارويي و فرآورده‌ها و مواد تشخيص دارويي و الكل 580800 690.000 18.80 6 تمديد و اصلاح پروانه ساخت يا مجوز ورود داروهاي گياهي و گياهان دارويي و فرآورده‌ها و مواد تشخيص دارويي و الكل 363000 430.000 18.46 7 صدور پروانه ساخت يا مجوز بهداشتي (شماره بهداشتي) توليد هر قلم مواد خوراكي و آشاميدني 1122000 1.450.000 29.23 8 صدور پروانه ساخت يا مجوز بهداشتي (شماره بهداشتي) توليد هر قلم مواد آرايشي و بهداشتي 1452000 1.880.000 29.48 9 صدور پروانه ساخت يا مجوز بهداشتي (شماره بهداشتي) توليد هر قلم مواد بسته‌بندي و ظروف مواد خوراكي و آشاميدني 1122000 1.450.000 29.23 10 صدور پروانه ساخت يا مجوز بهداشتي (شماره بهداشتي) توليد هر قلم مواد اوليه و بسته‌بندي و ظروف مواد خوراكي و آشاميدني و فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي 1452000 1.880.000 29.48 11 صدور پروانه ورود يا مجوز بهداشتي ورود هر قلم فرآورده‌ خوراكي و آشاميدني، آرايشي و بهداشتي و مواداوليه و بسته‌بندي و ظروف مواد خوراكي و آشاميدني دو در هزار ارزش گمركي كالا دو در هزار ارزش گمركي كالا 12 بازديد، تمديد و اصلاح پروانه ساخت يا مجوز بهداشت (شماره بهداشتي) توليد هر قلم مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه بسته‌بندي ظروف 435600 560.000 28.56 13 صدور پروانه ساخت هر قلم تجهيزات پزشكي 1122000 1.450.000 29.23 14 صدور مجوز ورود هر قلم تجهيزات پزشكي نيم درصد ارزش ريالي پيش فاكتور نيم درصد ارزش ريالي پيش فاكتور 15 تمديد و اصلاح پروانه ساخت و مجوز ورود هر قلم تجهيزات پزشكي 435600 560.000 28.56 ب ـ صدور و تمديد پروانه مسئولان فني كارخانه 1 صدور پروانه مسئولان فني كارخانه داروسازي و كارگاه‌هاي مختلف مواد اوليه و بسته‌بندي دارويي 435600 560.000 28.56 2 صدور پروانه مسئولان فني كارخانه و كارگاه‌هاي مواد خوراكي، آشاميدني، مواد اوليه بسته‌بندي ظروف 435600 560.000 28.56 3 صدور پروانه مسئولان فني كارخانه و كارگاه‌هاي مواد آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه بسته‌بندي و ظروف 435600 560.000 28.56 4 صدور پروانه مسئولان فني مركز نگهداري و عرضه مواد خوراكي، آشاميدني، بهداشتي، آرايشي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف 435600 560.000 28.56 5 صدور پروانه مسئول فني كارخانه‌هاي تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي 435600 560.000 28.56 6 تمديد پروانه مسئولان فني كارخانه‌هاي داروسازي و كارگاه‌هاي مختلف و مواد اوليه بسته‌بندي دارويي 396000 510.000 28.79 7 تمديد پروانه مسئولان فني كارخانه و كارگاه‌ها‌ و مراكز نگهداري و عرضه مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف جديد 510.000 8 صدور پروانه مسئولان فني آزمايشگاه‌هاي همكار و مجاز و آكروديته جديد 560.000 9 تمديد پروانه مسئولان فني آزمايشگاه‌هاي همكار و مجاز و آكروديته جديد 510.000 پ ـ صدور و تمديد پروانه مطب و دفاتر كار 1 صدور پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در تهران 470000 700.000 48.94 2 صدور پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در شهرهاي دانشگاهي 310000 470.000 51.61 3 صدور پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در ساير دانشگاه‌ها 150000 230.000 53.33 4 تمديد پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در تهران 100000 150.000 50.00 5 تمديد پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در شهرهاي دانشگاهي 63000 90.000 42.86 6 تمديد پروانه مطب (پزشك و دندانپزشك) در ساير شهرها 38000 50.000 31.58 7 صدور پروانه دفاتر كار ماما، مشاور تغذيه و رژيم درماني، كايروپراكتيك و موارد مشابه در تهران 150000 230.000 53.33 8 صدور پروانه دفاتر كار ماما، مشاور تغذيه و رژيم درماني، كايروپراكتيك و موارد مشابه در تهران 100000 150.000 50.00 9 صدور پروانه دفاتر كار ماما، مشاور تغذيه و رژيم درماني، كايروپراكتيك و موارد مشابه در تهران 80000 120.000 50.00 10 تمديد پروانه دفاتر كار ماما، مشاور تغذيه و رژيم درماني، كايروپراكتيك و موارد مشابه در تهران 220000 340.000 54.55 11 تمديد پروانه دفاتر كار ماما، مشاور تغذيه و رژيم درماني، كايروپراكتيك و موارد مشابه در ساير شهرها 150000 230.000 53.33 ت ـ صدور، اصلاح و تمديد پروانه كارخانه‌ها: 1 صدور پروانه تأسيس كارخانه داروسازي، مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي و كارخانه تجهيزات و ملزومات پزشك، دندانپزشكي و آزمايشگاهي 4356000 5.660.000 29.94 2 صدور پروانه تأسيس كارگاه و مراكز نگهداري دارو، مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي 1452000 1.880.000 29.48 3 صدور پروانه تأسيس كارخانه مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف دارو؛ مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي 4356000 5.660.000 29.94 4 صدور پروانه تأسيس كارگاه و مراكز نگهداري مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف دارو، مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي 1452000 1.880.000 29.48 5 تمديد و اصلاح پروانه تأسيس كارگاه، مراكز نگهداري، كارخانه داروسازي، مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف 726000 940.000 29.48 6 صدور پروانه توليد و ساخت موقت دارو، مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف 1452000 1.880.000 29.48 7 اصلاح و تمديد پروانه كارخانه تجهيزات و ملزومات پزشكي و دندانپزشكي و آزمايشگاهي 726000 940.000 29.48 8 صدور مجوز بهداشتي فعاليت موسسات مشمول شناسه نظارت و كد بهداشتي مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف ــ 1.880.000 9 صدور مجوز بهداشتي فعاليت مشاغل خانگي مرتبط با مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف ــ 1.500.000 10 تمديد مجوز بهداشتي فعاليت مشاغل خانگي مرتبط با مواد خوراكي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، مواد اوليه، بسته‌بندي و ظروف ــ 700.000 11 صدور پروانه بهره‌برداري آزمايشگاه‌هاي همكار مجاز و آكروديته ــ 1.880.000 12 تمديد پروانه بهره‌برداري آزمايشگاه‌هاي همكار مجاز و آكروديته ــ 940.000 ث ـ آزمايش (بررسي فني) تجهيزات، دستگاه‌ها و ملزومات پزشكي و دندانپزشكي 1 آزمايش (بررسي فني) تجهيزات، دستگاه‌ها و ملزومات پزشكي و دندانپزشكي 310000 400.000 29.03 ج ـ صدور پروانه‌هاي دائم و موقت پزشكان، دندانپزشكان، داروسازان، علوم آزمايشگاهي و ساير حرف پزشكي 1 صدور پروانه دائم پزشك، دندانپزشك، دكتراي علوم آزمايشگاهي، داروساز 150000 220.000 4667 2 صدور پروانه موقت پزشك، دندانپزشك، دكتراي علوم آزمايشگاهي، داروساز 60000 90.000 50.00 3 صدور پروانه دائم حرف وابسته پزشكي در مقطع پي اچ دي ــ 200.000 4 صدور پروانه موقت حرف وابسته پزشكي در مقطع پي اچ دي ــ 70.000 5 صدور پروانه دائم حرف وابسته پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد ــ 180.000 6 صدور پروانه موقت حرف وابسته پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد ــ 60.000 7 صدور پروانه دائم حرف وابسته پزشكي در مقطع كارشناسي 30000 40.000 32.33 8 صدور پروانه موقت حرف وابسته پزشكي در مقطع كارشناسي 20000 30.000 50.00 چ ـ صدور پروانه‌هاي بهره‌برداري موسسات پزشكي 1 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ 2900000 4.500.000 55.17 2 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي 2300000 3.600.000 56.52 3 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرها 1500000 2.350.000 56.67 4 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 5.500.000 5 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 4.500.000 6 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 3.300.000 7 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 6.500.000 8 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 5.500.000 9 صدور پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 4.500.000 10 صدور پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 4.000.000 11 صدور پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 3.500.000 12 صدور پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرها ــ 3.000.000 13 صدور پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در تهران و 5 شهر بزرگ 470000 700.000 48.94 14 صدور پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرهاي دانشگاهي 470000 650.000 38.30 15 صدور پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرها 470000 600.000 27.66 16 صدور پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در تهران و 5 شهر بزرگ 320000 500.000 56.25 17 صدور پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در ساير شهرهاي دانشگاهي 220000 350.000 59.09 18 صدور پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در ساير شهرها 150000 250.000 66.67 19 صدور پروانه تأسيس داروخانه 470000 700.000 48.94 20 افزايش بخش‌هاي تخصصي سرپائي به موسسات پزشكي 80000 120.000 50.00 21 افزايش بخش‌هاي تخصصي بستري و پرتوپزشكي به موسسات پزشكي 80000 120.000 50.00 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز مي‌باشند ح ـ صدور پروانه مسئولين فني مؤسسات پزشكي: 1 صدور پروانه مسئول فني بيمارستان در تهران و 5 شهر بزرگ 470000 730.000 55.32 2 صدور پروانه مسئول فني بيمارستان در ساير شهرهاي دانشگاهي 310000 480.000 54.84 3 صدور پروانه مسئول فني بيمارستان در ساير شهرها 220000 340.000 54.55 4 صدور پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در تهران و 5 شهر بزرگ 630000 750.000 19.05 5 صدور پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرهاي دانشگاهي 560000 650.000 16.07 6 صدور پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرها 470000 550.000 17.02 7 صدور پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در تهران و 5 شهر بزرگ 630000 750.000 19.05 8 صدور پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرهاي دانشگاهي 560000 650.000 16.07 9 صدور پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در در ساير شهرها 470000 550.000 17.02 10 صدور پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در تهران و 5 شهر بزرگ 220000 340.000 54.55 11 صدور پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در ساير شهرهاي دانشگاهي 150000 230.000 53.33 12 صدور پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در ساير شهرها 80000 120.000 50.00 13 صدور پروانه مسئول فني داروخانه در تهران 310000 460.000 48.39 14 صدور پروانه مسئول فني داروخانه در ساير شهرها 220000 330.000 50.00 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز مي‌باشند خ ـ تمديد پروانه بهره‌برداري موسسات پزشكي: 1 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ 750000 1.200.000 60.00 2 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي 380000 600.000 57.89 3 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرها 280000 450.000 60.71 4 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 1.500.000 5 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 1.000.000 6 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 700.000 7 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 1.800.000 8 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 1.300.000 9 تمديد پروانه بهره‌برداري بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 1.000.000 10 تمديد پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در تهران و 5 شهر بزرگ 310000 480.000 54.84 11 تمديد پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرهاي دانشگاهي 220000 340.000 54.55 12 تمديد پروانه بهره‌برداري مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن‌هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرها 150000 230.000 52.23 13 تمديد پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در تهران و 5 شهر بزرگ 310000 480.000 54.84 14 تمديد پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرهاي دانشگاهي 220000 340.000 54.55 15 تمديد پروانه بهره‌برداري درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرها 150000 230.000 53.33 16 تمديد پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در تهران و 5 شهر بزرگ 80000 120.000 50.00 17 تمديد پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در ساير شهرهاي دانشگاهي 47000 70.000 48.94 18 تمديد پروانه بهره‌برداري ساير موسسات پزشكي در ساير شهرها 31000 40.000 29.03 19 تمديد پروانه تأسيس داروخانه در تهران 310000 460.000 48.39 20 تمديد پروانه تأسيس داروخانه در ساير شهرها 150000 220.000 46.67 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز مي‌باشند د ـ تمديد پروانه مسئولين فني موسسات پزشكي: 1 تمديد پروانه مسئول فني بيمارستان در تهران و 5 شهر بزرگ 80000 120.000 50.00 2 تمديد پروانه مسئول فني بيمارستان در ساير شهرهاي دانشگاهي 63000 10.000 42.86 3 تمديد پروانه مسئول فني بيمارستان در ساير شهرها 47000 70.000 48.94 4 تمديد پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در تهران و 5 شهر بزرگ 310000 400.000 29.03 5 تمديد پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرهاي دانشگاهي 220000 320.000 45.45 6 تمديد پروانه مسئول فني مركز جراحي محدود ـ مركز درمان ناباروري ـ درمان با اكسيژن هايپربار ـ مركز تصويربرداري ـ موسسه راديوتراپي ـ در ساير شهرها 150000 220.000 46.67 7 تمديد پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در تهران و 5 شهر بزرگ 310000 400.000 29.03 8 تمديد پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرهاي دانشگاهي 220000 320.000 45.45 9 تمديد پروانه مسئول فني درمانگاه‌ها (عمومي ـ تخصصي و دندانپزشكي) ـ موسسه راديولوژي ـ موسسه راديولوژي دهان و فك و صورت ـ موسسه پزشكي هسته‌اي ـ موسسه آمبولانس خصوصي در ساير شهرها 150000 220.000 46.67 10 تمديد پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در تهران و 5 شهر بزرگ 63000 120.000 90.48 11 تمديد پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در ساير شهرهاي دانشگاهي 47000 100.000 112.77 12 تمديد پروانه مسئول فني ساير موسسات پزشكي در ساير شهرها 150000 80.000 46.67ـ 13 تمديد پروانه مسئول فني داروخانه در تهران 220000 330.000 50.00 14 تمديد پروانه مسئول فني داروخانه در ساير شهرها 150000 220.000 46.67 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز مي‌باشند ذ ـ صدور گواهي ارزشيابي ويژه بيمارستان‌هاي خصوصي و غيردانشگاهي: 1 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان زير 100 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 9.500.000 2 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 7.500.000 3 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان زير 100 تختخوابي در ساير شهرها ــ 5.000.000 4 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 15.000.000 5 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 12.000.000 6 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان 100 تا 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 9.000.000 7 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در تهران و 5 شهر بزرگ ــ 18.000.000 8 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرهاي دانشگاهي ــ 16.000.000 9 صدور گواهي ارزشيابي بيمارستان بالاي 500 تختخوابي در ساير شهرها ــ 12.000.000 5 شهر بزرگ شامل مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز مي‌باشند ر ـ معاينات شورايعالي پزشكي و معاينه مشمولان وظيفه: 1 بررسي درخواست اعزام بيماران به خارج از كشور (كميسيون تخصصي در تهران) 40000 60.000 50.00 2 تجديدنظر بررسي درخواست اعزام بيماران به خارج از كشور 40000 60.000 50.00 3 رسيدگي به مرخصي استعلاجي 9000 15.000 66.67 4 تجديدنظر رسيدگي به مرخصي استعلاجي ــ 30.000 5 تائيد داروي گران‌قيمت و مخدر 12000 20.000 66.67 6 بررسي ازكارافتادگي 32000 50.000 56.25 7 تجديدنظر رسيدگي به ازكارافتادگي ــ 70.000 8 حق‌الزحمه ساعتي پزشكان معتمد ادارات و سازمانهاي دولتي ــ پزشك عمومي 37000 و متخصص 44500 9 تسويه حساب (بررسي در كميسيون تخصصي مركز در تهران) ــ 100.000 10 بررسي درخواست معافيت از طرح نيروي انساني (كارشناسي تخصصي در مركز در تهران) ــ 50.000 11 تجديدنظر كميسيون در خصوص معافيت از طرح نيروي انساني ــ 30.000 12 بررسي بيماري معرفي‌شدگان از سازمان نظام پزشكي ــ 100.000 13 تجديدنظر بررسي بيماري معرفي‌شدگان از سازمان نظام پزشكي ــ 50.000 14 بررسي بيماري معرفي‌شدگان از اداره توزيع نيروي انساني (ضريب K) ــ 400.000 15 تجديدنظر بررسي بيماري معرفي‌شدگان از اداره توزيع نيروي انساني (ضريب K) ــ 250.000 16 بررسي بيماري معرفي‌شدگان (متخصصين به بالا) ــ 500.000 17 تجديدنظر بررسي بيماري معرفي‌شدگان (متخصصين به بالا) ــ 300.000 18 مشمولان نظام وظيفه براي هر بيمار (نوبت اول) 31000 40.000 29.03 19 مشمولان نظام وظيفه براي هر بيمار (نوبت‌هاي بعدي) ــ 30.000 ز ـ صدور و تمديد كارت‌هاي بهداشتي 1 صدور، تمديد و انتقال كارت بهداشتي جهت مراكز عرضه مواد غذايي، فروشگاههاي كوچك مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي و آرايشگاهها 100000 150.000 50.00 2 صدور، تمديد و انتقال كارت بهداشتي براي مراكز داراي محلهاي طبخ، ماشينهاي حمل و نقل مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي ــ 200.000 3 صدور، تمديد و انتقال كارت بهداشتي براي هتلها، متلها، مجموعه‌هاي تفريحي و بين‌راهي و فروشگاههاي بزرگ و زنجيره‌اي مواد غذايي، مسافرخانه‌ها و ساير اماكن عمومي ــ 300.000 4 صدور، تمديد و انتقال كارت بهداشتي براي كشتارگاهها و مراكز و اماكن مشابه ــ 500.000 5 صدور، تمديد و انتقال پروانه فعاليت آموزشگاههاي بهداشتي اصناف، شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات مرتبط با پسماند ويژه پزشكي، شركتهاي خدماتي مبارزه با آفات خانگي و جوندگان موذي و ساير شركتها و موسسات درخواست‌كننده مجوز فعاليت ــ 1.000.000 6 جريمه عدم مراجعه كاركنان مراكز و اماكن جهت صدور كارت بهداشتي 500000 500.000 0.00 7 بابت صدور كارت معاينه پزشكي به ازاي هر نفر 30000 50.000 66.67 س ـ استاندارد نمودن نقشه‌ها و صدور پروانه ساخت بيمارستانها و مراكز بهداشتي ـ درماني: 1 كليه طرح‌هايي كه تا 1000 مترمربع زير بنا دارند 2800000 3.200.000 14.29 2 بازنگري و اصلاح مجدد تا 1000 مترمربع زيربنا (فقط يكبار) ــ 800.000 3 كليه طرح‌هايي كه تا 2000 مترمربع زيربنا دارند 4300000 5.000.000 16.28 4 بازنگري و اصلاح مجدد تا 2000 مترمربع زيربنا (فقط يكبار) ــ 1.250.000 5 كليه طرح‌هايي كه تا 5000 مترمربع زيربنا دارند 7200000 8.300.000 15.28 6 بازنگري و اصلاح مجدد تا 5000 مترمربع زيربنا (فقط يكبار) ــ 3.000.000 7 زيربناي بالاتر از 5000 مترمربع 10000000 11.500.000 15.00 8 بازنگري و اصلاح طرحهاي بالاي 5000 مترمربع زيربنا (فقط يكبار) ــ 3.000.000 ش ـ حق‌الثبت دارو يا مواد اوليه آن، كارخانه‌هاي توليدكننده خارجي فرآورده‌هاي آرايشي، بهداشتي، غذائي و مواد اوليه، تجهيزات پزشكي، آزمايشگاهي 1 ثبت هر قلم دارو 54000000 65.000.000 20.37 2 ثبت هر كارخانه توليدكننده فرآورده‌هاي آرايشي، بهداشتي، غذائي 54000000 65.000.000 20.37 3 ثبت تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي 54000000 65.000.000 20.37 4 ثبت هر قلم فرآورده‌هاي آرايشي، بهداشتي، غذائي 9000000 14.000.000 55.56

موضوعات مرتبط: قوانین ، پزشکی و سلامت

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 3:20 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس سازمان بهزیستی کشور از اعطای یکصد مجوز مهد کودک به مساجد کشور با عنوان "مسجد مهد" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور، همایون هاشمی اظهار داشت: شهروندان در صورت مشاهده موازین غیرشرعی و تخلف در این مراکز می‌توانند با سامانه 30008530 بازرسی سازمان بهزیستی موارد غیرقانونی را در میان بگذارند.

وی از مهدهای کودک سازمانها و نهادها که بدون مجوز سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند خواست نسبت به اخذ مجوز اقدام کرده و از امکانات ما بهره‌مند شوند.

هاشمی با اشاره به اولویت امسال سازمان بهزیستی افزود: برنامه جدید سازمان در سال جاری اعطای یکصد مجوز مهد کودک به مساجد کشور با عنوان «مسجد مهدها» خواهد بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: مساجد ظرفیت بالایی در پرورش کودکان ایفا کرده و می‌توانند کودکان را در فضای دینی و معنوی آموزش دهند ضمن اینکه بر اساس آمار میزان فعلی برنامه‌های آموزشی دینی در مهدهای کودک 94 درصد است.

وی با اشاره به آمادگی اعطای مجوز به یک هزار مهد کودک جدید اضافه کرد: تلاش داریم در سال جاری ظرفیت مهدهای کودک را از 10 درصد فعلی به 15درصد برسانیم و به بیش از پانزده هزار واحد ارتقاء کمی بدهیم.

کد خبر: ۲۴۲۲۲۹موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 3:15 | نویسنده : اکبر زمانی |

وزير ارتباطات با ارسال بخشنامه‌اي تمام دستگاه‌هاي اجرايي كشور را مكلف كرد تا از اين پس نسبت به استفاده از دامنه كشوري «ir.» اقدام كنند.

به گزارش ايسنا، رضا تقي‌پور در بخشنامه‌اي كه رونوشت آن به تمام دستگاه‌‌هاي اجرايي كشور ارسال شده، از تمامي دستگاه‌هاي اجرايي كشور خواسته است نسبت به استفاده از دامنه كشوري ir. اقدام كرده و از استفاده از ساير دامنه‌ها پرهيز كنند.

در متن اين بخشنامه آمده است: «با توجه به ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه اين وزارت مكلف به ايجاد شبكه ملي اطلاعات در كشور مي‌باشد. در اين راستا ضروري است دستور فرماييد كليه سازمان‌ها و شركت‌هاي زير مجموعه آن دستگاه نسبت به موارد ذيل اقدام لازم را به عمل آورند: 1_ استفاده از پسوند دامنه كشوري «.ir» در كليه وب‌سايت‌ها، پرتال‌هاي دستگاه مركزي، سازمان‌ها، شركت‌ها و ادارات تابعه با رعايت موارد زير اجباري است:

1 _1_ وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي مستقل و سازمان‌ها و ادارات تابعه آن‌ها با پسوند «.gov. ir» 1_2_ سازمان‌ها و نهادهاي غيردولتي و غيرانتفاعي مانند شهرداري‌ها، انجمن‌ها و ... با پسوند «.org.ir» 1_3_ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي با پسوند «ac.ir» 1_4_ مدارس با پسوند «sch.ir»

2 _بديهي است از پسوند‌هاي عمومي نظير .com، org و .. . براي دستگاه‌‌ها، سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي به عنوان پسوند اصلي ممنوع است و در صورت ثبت دامنه‌هاي فوق بايد به دامنه اصلي مطابق مشخصات بند يك منتقل شود.

3_ ضروري است ميزباني وب‌سايت‌ها و پورتال‌هاي فوق در داخل كشور انجام گيرد و مديران وب‌سايت‌ها و پورتال‌ها با مراجعه به سايت ثبت دامنه‌هاي كشوري www.nic.ir» علاوه بر ثبت ns‌‌ هاي نسبت به ثبت ns ‌هاي اينترانتي اقدام كنند.

4_ در صورتي كه ميزباني وب‌سايت‌ها و پورتال‌هاي فوق به صورت داخلي و توسط خود دستگاه انجام مي‌شود، لازم است نسبت به اتصال مركز داده خود به شبكه ملي اطلاعات از طريق اينترانتي اقدام كنيد در غير اين صورت مراكز داده داخلي اين موضوع را انجام خواهند داد.

مسوولان فن‌آوري اطلاعات دستگاه‌ها به منظور كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سازمان‌ فن‌آوري اطلاعات ايران (معاونت توسعه و مديريت شبكه) مراجعه كنند.

کد خبر: ۲۴۳۷۸۲موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 2:55 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس جمهور که در قبل قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس را مغایر قانون اساسی دانسته بود، این قانون را برای اجرا به مجلس ابلاغ کرد.

به گزارش فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان را برای اجرا ابلاغ کرد.

‌متن کامل نامه رئیس جمهور به شرح ذیل است:

شماره 20991؛ 19/2/1391

مجلس شورای اسلامی

قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان که در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ پانزدهم فروردین ماه یکهزارو سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 30/1/1391 به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره 4985/474 مورخ 9/2/1391 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده بود، به پیوست جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

رئیس جمهور – محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد 4 روز قبل در ‌نامه‌ای که به آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس هیئت عالی حل اختلاف قوا نوشته بود، ‌به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان اعتراض کرد.

احمدی‌نژاد در این نامه، قانون نظارت بر نمایندگان را خلاف قانون اساسی دانسته بود.

"تبعیض بین آحاد مردم و نمایندگان مردم و ایجاد امتیاز برای آنها"، ‌‌‌"تکلیف مرجع قضایی به رعایت آن(قانون نظارت بر نمایندگان) و تبعیت از نظریه هیات مذکور در قانون"، "‌اعطای درجه‌ای از مصونیت پارلمانی به نمایندگان‌ و تعلیق رسیدگی قضایی" و "تعرض به حقوق سایر اشخاص برای ‌اعمال حق آزادی نمایندگان در اظهار‌نظر و رای" ازجمله دلایلی بود که احمدی‌نژاد برای اثبات این ادعای خود برشمرده بود.

متن کامل نامه محمود احمدی‌نژاد به آیت‌الله هاشمی شاهرودی به شرح ذیل است:

حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی

رییس محترم هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا

سلام علیکم

ضمن ارسال یک نسخه مصوبه مجلس شورای اسلامی تحت عنوان "قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان" واصله به شماره 474.4985 مورخ 91.2.9 و صرف نظر از میزان کارآمدی و یا سایر وجوه مصوبه مذکور به استحضار می‌رساند تبصره 1 ماده 9 که تشخیص مصادیق اصل 86 قانون را به عهده هیئتی از نمایندگان مجلس قرار داده است آشکارا مخالف اصول متعدد قانون اساسی است چرا که طبق قواعد شناخته شده اگر نماینده‌ای در اظهارنظر خود حقوق دیگران را نقض کند و یا مرتکب توهین یا تهمت یا افترا شود این امر قابل رسیدگی در مرجع قضایی است. در تبصره 2 مصوبه فوق علاوه بر دادن اختیار انحصاری رسیدگی به اظهارنظرها به هیئتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمانت اجرا نیز تعیین شده است و هر مرجع قضایی که بدون رعایت ترتیب این ماده رسیدگی نماید مستوجب مجازات انتظامی از درجه پنج تا هفت معرفی شده است.

این تمهید به جهات متعددی با قانون اساسی مغایر است:

اولاً به سبب تبعیض بین آحاد مردم و نمایندگان مردم و ایجاد امتیاز برای ایشان مغایر بند 9 اصل 3 و اصول 19 و 20 قانون اساسی دایر بر برخورداری همه ملت ایران از حقوق مساوی و نظریه تفسیری شماره 80.21.3036 مورخ 1380.10.20 شورای نگهبان می‌باشد.

ثانیاً به سبب تکلیف مرجع قضایی به رعایت آن و تبعیت از نظریه هیات مذکور در قانون برخلاف اصل استقلال قاضی و مرجعیت دادگستری به رسیدگی به تظلمات و شکایات مقرر در اصل 159 است چنانچه وفق صریح قسمت اخیر اصل 34 قانون اساسی هیچ کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون حق مراجعه به آن را دارد منع کرد. شایان ذکر است در مورد وکلای دادگستری یا اطباء نیز رسیدگی انتظامی مانع رسیدگی در مرجع قضایی نمی‌باشد، لذا وضع چنین قاعده‌ای با سایر قوانین و مقررات ناظر بر مراجع رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای نیز هماهنگی ندارد.

به عبارت دیگر با وضع این ماده و تبعیض های آن، درجه ای از مصونیت پارلمانی و تعلیق رسیدگی قضایی به رسیدگی در هیات مذکور در قانون پذیرفته شده است و از این جهت نیز با بند 1 نظریه تفسیری شورای نگهبان که مستظهر به مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی است مغایر است.

ثالثاً وفق اصل 40 قانون اساسی هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد لذا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای اعمال حق آزادی خود در اظهار نظر و رای نمی توانند حقوق سایر اشخاص را از جمله حقوق مقرر در اصول 22، 23، 24 و 25 را مورد تعرض قرار دهند، چنانکه به درستی در بند 3 نظریه شورای نگهبان و نظر مبارک امام خمینی (ره) نیز بر پرهیز از هتک حرمت اشخاص و لزوم جبران در مجلس و رسیدگی در قوه قضاییه تاکید شده است.

روشن است که وابسته نمودن این امر به رسیدگی در هیاتی از نمایندگان مجلس که فاقد شرایط قاضی و داور اسلامی بوده و مظنه خروج از بیطرفی نیز ممکن به نظر می رسد خلاف اصول مذکور است . علاوه بر این اعطای اختیار تعیین مصادیق به هیات مذکور در این قانون در ماهیت امر منجر به تشخیص عنوان مجرمانه و غیر مجرمانه می گردد و تعیین جرم و مجازات طبق اصل 36 قانون اساسی و بوسیله قانون ممکن است و لذا واگذاری اختیار مذکور، اختیار اصل قانونگذاری به چند نفر از نمایندگان مجلس به جای مجلس شورای اسلامی و مغایر اصل 85 قانون اساسی است، خواهشمند است رسیدگی لازم معمول فرمایید.

کد خبر: ۲۴۳۷۷۷موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 2:50 | نویسنده : اکبر زمانی |

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تبلیغ کالا و خدمات خارجی که مشابه داخلی دارد ممنوع است و تبلیغات کالا و خدمات داخلی که نام خارجی دارد نیز ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «منصور واعظی» دبیر شورای فرهنگ عمومی در نشست رسانه‌ای بخشی از دستور‌العمل تبلیغات محیطی کالا و خدمات که ظهر امروز در دبیرخانه شورای عمومی برگزار شد ، اظهار داشت: در دهه عدالت و پیشرفت و سال 91 هجری شمسی که توسط رهبر معظم انقلاب به نام «تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری شده است شورای فرهنگ عمومی برای ایجاد ساز و کارهای مناسب تبلیغی و فرهنگی در جهت تحقق شعار سال، مصوبه‌ سیاست‌ها و ضوابط حاکم بر تبلیغات محیطی تصویب می‌کند.

وی افزود: بر اساس این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تبلیغ کالا و خدمات خارجی که مشابه داخلی دارد ممنوع است و تبلیغات کالا و خدمات داخلی که نام خارجی دارد ممنوع است.

واعظی ادامه داد: همچنین تبلیغ کالا و خدمات داخلی با سرمایه مشترک ایرانی و خارجی باید با نام ایرانی منطبق بر قانون ممنوعیت، بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه و آئین‌نامه اجرایی آن باشد.

وی گفت: موضوع تبلیغات محیطی از اوایل انقلاب دستور‌العمل داشته اما با شرایط این مصوبات پاسخگوی شهری نیست.

وی ادامه داد: دو سال قبل شورای فرهنگ عمومی متنی را تهیه کرده و در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد آنچه که مصوب شد تحت عنوان سیاست‌ها و تبلیغات عمومی است که مسئول اجرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

واعظی با اشاره به اینکه در گذشته عکس شهدا در اتوبان تهران و قم استفاده می‌شد، افزود: برخی با این انتقاد که این تصویرها موجب تصادف می‌شود عکس‌ها را برداشتند ولی در حال حاضر پر است از تبلیغات خارجی.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: نخست پیشنهاد شورای عمومی منع تبلیغات بازرگانی خارجی بود که به این وسیله تبلیغات کالای خارجی در رسانه‌ها تصویری هدایت شود اما استدلال این بود بخشی از نگرانی که فرهنگ شورای فرهنگ عمومی کشور وجود دارد در صدا و سیما نیز وجود دارد و این امر موجب ممنوعیت تبلیغات در محیط‌های عمومی شد.

وی تصریح کرد: تفاوت تبلیغات در محیط عمومی با رسانه‌ها در این است محیط عمومی مال مردم است اما رسانه‌ها فرد اختیار دارد که آن رسانه را انتخاب کند یا نکند. برای همین حساسیت‌ها وجود ندارد.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تبلیغ کالا و خدمات خارجی که مشابه داخلی ندارد با رعایت استفاده از حداکثر 20 درصد ظرفیت تبلیغات محیطی و صرفا با خط فارسی مجاز است و همچنین تبلیغات کالا و خدمات خارجی که مشابه داخلی ندارند در بزرگراه‌ها، تابلوهای بزرگ شهری و بین شهری، پل‌های عابر پیاده ، تابلوهای الکترونیکی و ... ممنوع است.

وی ادامه داد: هر نوع تبلیغات بازرگانی شرکت‌ها، کالا و خدمات خارجی از طریق تابلوهای اختصاصی، واحدهای صنفی، توزیعی، فروشگاه‌ها و مراکز خرید ممنوع است.

منصور واعظی خاطرنشان کرد: تابلوهای واحدهای صنفی باید صرفا به شناسه کاربردی واحدهای صنفی مربوطه و معرفی آن اختصاص داده شود و در صورت اخذ نمایندگی از کالا و خدمات خارجی صرفا مجاز به استفاده از 10 درصد ظرفیت تابلوها است.

وی در پایان گفت: تبلیغ کالا و خدمات خارجی و محصول مشترک نباید کالا و خدمات داخلی را بی‌ارزش یا کم ارزش نشان داده و یا به هر نحو ضعیف کند.در مواردی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجرای هر یک از مواد و تبصره‌های مصوبه ابهام داشته باشد نظر کارگروه تبلیغات محیطی شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنای عمل خواهد بود.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 7:15 | نویسنده : اکبر زمانی |

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس اعلام کرد: لایحه حمایت از خانواده در حالی با ایراداتی از سوی شورای نگهبان دوباره به مجلس بازگشت که هیچ اشکالی درموضوع سقف 110 سکه ای مهریه وارد نشده است.

فرهاد تجری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: لایحه حمایت از خانواده اواسط اسفند سال گذشته پس از چهار سال بررسی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید و به شورای نگهبان رفت تا این شورا مصوبات مجلس را با قانون و شرع مقدس اسلام تطبیق داده و نظر خود را اعلام کند.

وی افزود: شورای نگهبان نیز پس از بررسی لایحه ایراداتی را به برخی مصوبات گرفت و آن را برای رفع ایرادات دوباره به مجلس بازگرداند. تلاش می کنیم هفته آینده بررسی ایرادات را آغاز کنیم تا کار این لایحه در مجلس هشتم به پایان برسد.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی قضائی مجلس تاکید کرد، شورای نگهبان ایرادی به طرح تعیین سقف 110 سکه ای برای مهریه و اعمال ماده دو تا این سقف نگرفته است و آن را تائید کرده است. این طرح باعث کاهش تعداد زندانیان مهریه می شود. از سوی دیگر نیز حقوق زن رعایت شده است. تصور می کنم تصویب این طرح باعث کاهش مهریه های بالا شود.

لایحه حمایت از خانواده یکی از لوایح بحث برانگیز طی سال های اخیر است که پس از تغییراتی در برخی مواد آن سرانجام در اسفند ماه سال گذشته به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید. ماده 23 و 24 این لایحه که درباره مهریه و ازدواج موقت بود از جمله مواد چالشی این لایحه بود که پس از بحث های فراوان سرانجام از این لایحه حذف شد.

همچنین نمایندگان مجلس دربررسی لایحه حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت را در سه مورد باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد الزامی کردند.

فاطمه آلیا ، عضو فراکسیون زنان معتقد است، لایحه حمایت از خانواده در بسیاری از موارد از حقوق زنان حمایت می کند، اما اینکه نمایندگان شرایطی را برای ثبت ازدواج موقت تعیین کردند بسیار به جا است چون ثبت ازدواج موقت در صورت توافق طرفین و تولد فرزند، ضروری است .


همچنین بر اساس این لایحه در عقد موقت مرد موظف به پرداخت نفقه نیست و در صورتی که دو طرف به توافق رسیدند نفقه پرداخت می شود.

یکی دیگر از مواد این لایحه تعیین سقف مهریه 110 سکه ای بود که با استقبال جامعه روبرو شد. بر اساس این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرائی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیتهای مالی را دارد. یعنی زوجه می تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده دو، مرد را به زندان بیاندازد. اما اگر مرد 110 سکه از مهریه را پرداخت کرد دیگر زن نمی تواند او را به زندان بیاندازد. در این زمان اگر زوج دارایی داشته باشد از او گرفته می شود.

حال باید دید تلاش نمایندگان برای رسیدگی به این لایحه و تصویب آن در مجلس هشتم به نتیجه می رسد یا ماجرا این لایحه تا مجلس نهم نیز ادامه خواهد داشت.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 1:55 | نویسنده : اکبر زمانی |

نرخ فروش ارز مسافرتی به هریك از مسافران هوایی (به استثناء سوریه،عراق،آذربایجان،ارمنستان، پاكستان، افغانستان ، امارات ، عربستان ، تركیه، لبنان ،تایلند، گرجستان، قبرس ، تاجیكستان ، تركمنستان ، مالدیو ، اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ،سنگاپور و چین) یك بار در سال و به میزان یكهزار دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

به گزارش ایرنا از بانك مركزی، فروش ارز مسافرتی به هریك از مسافران هوایی به مقصد كشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاكستان ، افغانستان ، امارات متحده عربی ، تركیه، لبنان ، تایلند ، گرجستان، قبرس ، تاجیكستان ، تركمنستان ، مالدیو ، اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ، سنگاپور و چین یك بار در سال و به میزان ٤٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

فروش ارز مسافرتی برای مسافران زمینی، ریلی و دریایی یك بار در سال به مبلغ ٤٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق (عتبات عالیات) به مبلغ ٢٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

براساس این گزارش ، فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق (عتبات عالیات) صرفًا به زائرانی كه از طریق كاروان های تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شوند امكان پذیر خواهد بود.

فروش ارز مسافرتی به مسافرین هوایی، زمینی، ریلی و دریایی كشورهای سوریه و عربستان (بابت عمره مفرده) به میزان ٤٠٠ دلار یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

مسافرانی كه قبلا از ارز مسافرتی هوایی استفاده نموده اند ، می توانند در ' دو نوبت ' از ارز مسافرتی بابت سفر به سوریه، عراق و یا عربستان (بابت عمره مفرده ) استفاده نمایند.

براساس این گزارش ، فروش ارز مسافرتی هوایی به مسافرانی كه دو نوبت از ارز مسافرتی مربوط به سوریه ، عراق و عمره مفرده استفاده نموده اند ، نیز مجاز خواهد بود .

درادامه تصریح شده است :‌ فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی كمتر از ٢سال امكانپذیر نبوده و برای سنین ٢ تا ١٢ سال به میزان 50 درصد در هریك از حالات فوق خواهدبود.

یادآور می شود :تغییرات در ارز مسافرتی ،‌از روز 31 فرودین ماه سال جاری اجرایی شده است.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 20:45 | نویسنده : اکبر زمانی |

هزینه صدور و تعویض گذرنامه یک میلیون و ۲۶۰ هزار ریال، صدور شناسنامه ۲۳۸ هزار ریال و تعویض شناسنامه ۲۳۸ هزار ریال تعیین و ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه و تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به استناد ماده(۶۸) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب ۱۳۸۰- تصویب کرد: نرخ تعرفه خدمات کنسولی اصلاح می شود.

بر این اساس، نرخ تعرفه صدور و تصدیق اوراق و اسناد مربوط به اشخاص و خدمات کنسولی شامل؛ صدور شناسنامه ۲۳۸هزار ریال، تعویض شناسنامه، ۲۳۸ هزار ریال، نخستین شناسنامه المثنی، ۴۹۰ هزار ریال، دومین شناسنامه المثنی، ۹۸۰ هزار ریال، تغییر نام و نام خانوادگی، ۴۹۰ هزار ریال، حل اختلاف سند سجلی، ۳۰۸ هزار ریال، الصاق عکس، ۱۴۰ هزار ریال تعیین می شود.

همچنین، در بخش امور مربوط به گذرنامه شامل؛ صدور و تعویض گذرنامه یک میلیون و ۲۶۰ هزار ریال، صدور گذرنامه مخدوش و آبدیده، یک میلیون و ۵۴۰ هزار ریال، استعلام تاریخ آخرین خروج از کشور، ۲۱۰ هزار ریال و در بخش امور مربوط به تابعیت؛ اظهارنامه بقاء به تابعیت پدر، ۱۴۰ هزار ریال، سند بقاء به تابعیت پدر، ۳۵۰ هزار ریال، اظهاریه تحصیل تابعیت، ۷۰۰ هزار ریال، درخواست اختیار تابعیت زوج، ۲۸۰ هزار ریال تعیین شد.

بر اساس این مصوبه، نرخ تعرفه خدمات مربوط به تصدیق اسناد و اوراق در اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه و دفاتر وابسته به ازای هر صفحه شامل؛ تایید ترجمه احکام دادگاه، ۳۰ هزار ریال، تایید ترجمه ترازنامه شرکتها، ۵۰ هزار ریال، تایید ترجمه انواع گواهینامه رانندگی، ۳۰ هزار ریال، تایید ترجمه ثبت علائم تجاری و اختراعات، ۵۰ هزار ریال، تایید ترجمه گواهی فوت اتباع ایرانی، ۳۰ هزار ریال تعیین می شود.

همچنین در بخش نرخ تعرفه در مورد تابعیت اشخاص در اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه؛ اظهار نامه بقاء بر تابعیت پدر، ۵۰ هزار ریال، سند بقاء بر تابعیت پدر، ۱۵۰ هزار ریال، درخواست نامه اختیار تابعیت زوج، ۲۰۰ هزار ریال، اظهاریه تحصیل تابعیت، ۵۰۰ هزار ریال تعیین شده است.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : سه شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 0:25 | نویسنده : اکبر زمانی |

بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرد: سهمیه ارز به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان عمره‌مفرده بمیزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت در سال است.

روابط عمومی بانک مرکزی به منظور پاسخگویی به سؤالات آن دسته از هموطنانی که عازم سفر خارج از کشور هستند و در راستای رفع ابهامات موجود در زمینه میزان و نحوه فروش ارز مسافرتی، دستورالعمل‌های مربوطه را بار دیگر در ‌اختیارهموطنان عزیز قرار داده است.

میزان ارز مسافرتی با توجه به مقصد و نحوه سفر

- سفرهای هوایی

1- به مقصد کشورهای ترکیه، ترکمنستان، کویت، قطر، بحرین و عمان به میزان 1000دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

2- به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان و امارات‌متحده‌عربی به میزان 400دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

3- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده"بمیزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت در سال.

4- به مقصد سایر کشورها بمیزان 1500 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

- سفرهای زمینی، ریلی و دریایی

1- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده"به میزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت درسال.

2- به مقصد سایر کشورها به میزان 400 دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

خاطر نشان می سازد مسافران می‌توانند علاوه بر استفاده از ارز اختصاصی بابت سفرهای ”هوایی" و یا ”زمینی، ریلی و دریایی" به سایر کشورها بشرح فوق مجموعاً دو نوبت در سال از ارز مسافرتی‌مربوط به کشورهای عراق، سوریه و عربستان نیز بهره‌مند شوند. کمااینکه مسافرانی که از دونوبت ارز مسافرتی به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان استفاده نموده اند نیز می توانند از ارز مربوط به سایر کشورها به شرح فوق استفاده نمایند.

نحوه خرید ارز مسافرتی

در مورد سفرهای هوایی کلیه مسافران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک های ملی ایران ، ملت و سامان در سطح شهر با ارائه مدارک مربوط، ارز مسافرتی خود را درخواست و سند حسابداری یا رسید آن را دریافت نمایند. تحویل ارز با ارائه رسید مذکور پس از گیت خروجی فرودگاه امکان پذیر می‌باشد.ضمناً خرید ارز بابت سفرهای زمینی، ریلی ودریایی در حال حاضر طبق روال گذشته صورت می پذیرد.

سایر نکات

1- فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از 2 سال امکان پذیر نبوده و برای سنین 2 تا 12 سال به میزان 50 درصد مبالغ مورد اشاره فوق خواهد بود.

2- فروش ارز مسافرتی به نرخ رسمی صورت می‌گیرد.

3- در ترتیبات فروش ارز مسافرتی منظور از سال، سال شمسی تقویمی است . بر این اساس مسافرانی که در هر مقطع زمانی از سال1390 از ارز مسافرتی خود استفاده نموده‌اند از ابتدای سال1391 می‌توانند از ارز مسافرتی جدید خود بهره‌مند شوند.

4- خرید ارز مسافرتی توسط مسافرانی که با گذرنامه ایرانی سفر می‌نمایند درصورتی‌ که کشور مقصد آنها کشور محل اقامت آنها نیز ‌باشد، بدون نیاز به ویزا امکان پذیر است.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ | 9:40 | نویسنده : اکبر زمانی |

پس از ممنوعيت فروش طلاي خارجي در بازار، دريافت درصد به علاوه اجرت ساخت، در اين بازار افزايش يافت به طوري که برخي از توليدکنندگان و عرضه‌کنندگان مصنوعات طلا به دو درصد کارمزد به علاوه اجرت ساخت، قانع نشده و حتي تا 15 درصد براي کار ساخته در بازار، دستمزد خود را بالا بردند.

به گزارش «ابتکار» اين در حالي است كه رشد درصدها باعث واکنش اتحاديه کشوري طلا و اتحاديه تهران شد، به گونه‌اي كه هر يک از اين اتحاديه‌ها با انتشار اطلاعيه‌اي، به طور جداگانه دريافت درصد را در مقابل کارمزد طلا ممنوع کردند.

همچنين براساس تصميمات اتخاذ شده از سوي سازمان حمايت، قرار است از فروردين‌ماه سال آينده فاكتور‌هاي جديد خريد طلا عرضه شود.

به گزارش بينا، اتحاديه تهران با اعلام اطلاعيه‌اي از بنکداران و توليدکنندگان طلا خواست تا از دريافت درصد براي اجرت ساخت، خودداري کنند. در درخواست اين اتحاديه عنوان شده كه «برخي از توليدکنندگان و توزيع‌کنندگان مصنوعات طلا، در مقابل فروش طلاي ساخته شده علاوه بر اجرت ساخت چنددرصد طلا، اضافه بر مقدار داده شده مطالبه مي‌نمايند که با توجه به استفتاء به عمل آمده از دفاتر مراجع عظام تقليد و اطلاعيه انجمن اسلامي صنف طلا و جواهر، اين امر اشکال شرعي داشته و جايز نمي‌باشد. لذا به منظور انجام معاملات صحيح شرعي و قانوني و جلوگيري از بروز مشکلات مالياتي از کليه همکاران محترم تقاضا مي‌گردد، به مقدار طلاي ساخته شده، طلا دريافت و اجرت هم جداگانه محاسبه گردد.»

ولي سوال اساسي اينجاست که بازوي اجرايي حذف درصد براي کارمزد کجاست؟

احمد وفادار، رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران دراين باره اظهار كرد: چند وقتي است که درصدها جاي اجرت را در کارمزد کارهاي ساخته طلا گرفته‌اند و به دنبال پي‌گيري سازمان حمايت از مصرف کننده، اين موضوع باعث متضرر شدن مردم و مصرف‌کننده شده‌است. به طوري که توليدکننده 2 الي 12 درصد، و حتي اين اواخر تا 15 درصد را به علاوه کارمزد دريافت مي‌کند و بنکدار هم 1 تا 2 درصد به آن اضافه مِي‌کند و اين يک بي‌رحمي نسبت به مصرف‌کننده است.

وي اظهار داشت: ما در نشستي که قرار است با بنکداران و سازندگان طلا داشته باشيم، از آنان مي‌خواهيم که اجرت کارهاي ساخته به صورت نقدي دريافت گردد و درصدها براي کارمزد حذف گردد.

در همين حال سيدمحمدرضا شريعت پناهي، عضو هيأت رئيسه اتحاديه کشوري طلا و جواهر به سايت طلا گفت: بايد اجرت ساخت مشخص باشد و براساس ريال بر روي اجرت محاسبه شود نه روي طلا، و اجرت درصد به علت شناور بودن بهاي طلا مشخص و ثابت نمي‌ماند.

وي افزود: وجود درصد در کارمزدها و نوسان داشتن نرخ آن، نظارت ارگان‌هاي محاسباتي را سخت مي‌کند و از استان‌هاي مختلف براي حذف درصد، نامه‌هاي زيادي به اتحاديه کشوري ارسال شده‌است.

شريعت پناهي خاطرنشان کرد: طي همايش چندماه قبل اتحاديه کشوري در هتل سيمرغ تهران، اين طرح(حذف درصد ساخته طلا) به تصويب رسيد و به اتحاديه‌هاي استان‌ها و شهرستان‌ها ابلاغ شد ولي همکاران ما در شهرهاي مختلف خواستار اجرايي شدن اين طرح از طرف اتحاديه تهران شدند تا در پي آن، در ديگر شهرستان‌ها نيز اجرا گردد.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر سمنان و عضو هيأت رئيسه اتحاديه کشوري طلا و جواهر درباره ضمانت اجرايي اين طرح بيان داشت: اين اتحاديه با کارخانه‌هاي معتبر که اجرت را با درصد دريافت مي‌کنند، طي روزهاي آتي جلسه‌اي برگزار خواهد کرد و از آنان براي حذف درصدها ياري خواهد گرفت.

شريعت پناهي خاطرنشان کرد: براي اين طرح از بازرسين اتحاديه طلا و جواهر تهران و کشوري بهره خواهيم گرفت و پس از فروردين سال آتي، به صورت جدي و فعال پيگير آن خواهيم شد و بازرسان اتحاديه طلا و سازمان حمايت از مصرف‌کننده و دستگاه‌ها و سازمان‌هاي نظارتي به تخلفات در اين زمينه رسيدگي خواهند نمود.

اين گزارش حاکيست؛ با توجه به رشد بهاي طلا طي هفته‌هاي اخير، درصد مصنوعات طلا به تبع رشد يافته‌است که اين امر موجب پائين آمدن قدرت خريد مردم و ضرر ديدن قشر مصرف‌کننده شده‌است.

درحال حاضر، يک درصد طلا تقريبا معادل 800 تومان مي‌باشد که تعدد درصدها باعث رشد اجرت ساخته طلا و فشار به خريدار مي‌گردد.

اين گزارش مي‌افزايد: طلا فروشان نيز، درصدهاي بالاي طلا را به همراه رشد بهاي طلا موجب بي‌رونقي بازار مي‌دانند و عنوان مي‌کنند که مشتريان دنبال کارهايي با قيمت مناسب هستند چرا که در حال حاضر هر گرم طلا بعلاوه کارمزد ساخت، حدود 90 هزار تومان محاسبه مي‌گردد که به طور مثال، يک انگشتر معمولي 5 گرمي، بعلاوه 11درصد قانوني يک طلا فروش، تقريبا نيم ميليون تومان قيمت‌گذاري مي‌گردد.

از طرفي توليدکنندگان طلا و جواهر، کسري ساخت را از عوامل اصلي دريافت درصدها مي‌دانند که با توجه به رشد بهاي طلا، رشد درصدها را طبيعي قلمداد مي‌کنند.

به هر حال، کشمکش بين پائين آمدن هزينه‌هاي توليدکننده و قيمت مناسب براي خريدار همچنان ادامه دارد و حذف درصد مصنوعات طلا براي مشتريان و مصرف کنندگان طلا به عنوان رکن اصلي اين بازار، امري به صرفه و ضروري به نظر مي‌رسد که محاسبه بهاي آن را آسان‌تر هم مي‌‌کند.

در اين ميان مقاومت سازندگان طلا براي حذف درصد، موجب ابهام در آينده اين کارمزدهاي ناخوانده طلايي خواهد شد. بايد منتظر ماند و ديد که آيا تلاش اتحاديه طلا براي حذف درصدها عملي خواهد شد يا خير؟

اين در حالي است كه يك مقام سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان از عرضه‌ فاكتور‌هاي جديد خريد طلا از فروردين‌ماه سال آينده خبر داد.

شهرام ميرآخورلو، مديركل دفتر نظارت بر كالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان با اعلام عرضه‌ فاكتور‌هاي جديد خريد طلا از فروردين‌ماه سال آينده، در اين مورد گفت: فاكتوري طراحي‌شده كه تمام مولفه‌هاي موثر در قيمت طلا از جمله ميزان اجرت، سود، وزن، قيمت طلا و قيمت دلار محاسباتي براي پايه جواهراتي در آن لحاظ شده‌است و طلافروش موظف به ارائه‌ اين اطلاعات به‌گونه‌اي است كه فرد خريدار بتواند قيمت طلاي خود را محاسبه كند.

وي در اين مورد خاطرنشان كرد: به تمامي استان‌ها اين موضوع ابلاغ شده و از فروردين‌ماه سال آينده طلافروشان بايد از اين فاكتور‌ها استفاده كنند.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 2:45 | نویسنده : اکبر زمانی |

براساس اعلام سازمان ثبت احوال افرادی که نام خانوادگی آنان نامناسب است با داشتن 12 دلیل می توانند به راحتی برای تغییر نام خانوادگی خود اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر ، در گذشته حساسیتی که امروز برای انتخاب نام و نام خانوادگی وجود دارد ، درمیان خانواده ها نبود به همین دلیل برخی از واژه ها و القاب نامناسب برای افراد برگزیده می شد که در بسیاری موارد آنها تقاضای تغییر آن را داشتند که امکانپذیر نبود.

اما مدتی است که سازمان ثبت احوال شرایطی را برای تغییر نام و نام خانوادگی مغایر با اصول و ارزشها و همچنین واژگان و القاب نامناسب فراهم کرده است بطوریکه مردم می توانند با مراجعه به شعب ثبت احوال نسبت به این تغییرات اقدام کنند.

مدیر ثبت احوال استان تهران در مورد تغییر نام خانوادگی به خبرنگار مهر گفت: تغییر نام خانوادگی نسبت به گذشته راحت تر شده است به طوریکه از سوی کارشناسان سازمان دلایلی برای این کار اعلام شده است.

علل تغییر نام خانوادگی

سید احمد قشمی افزود: تغییر نام خانوادگی در شرایطی امکان پذیر است که 1- نام خانوادگی از واژه های نامناسب باشد مانند بیچاره ، قموشی،گرگی

2- نام خانوادگی بیش از دو کلمه باشد مانند فلاح ناگریز لنگرودی ، امیری پور مقدم

3- هر گاه تغییر نام خانوادگی به منظور وحدت با نام خانوادگی پدر ، جد پدری ، فرزند ، برادر ، خواهر و عمو باشد.

4- تغییر نام خانوادگی به منظور وحدت با ناپدری باشد.

5- هرگاه محکومیت جزایی موثر برای یکی از افراد خانواده پیش آید و داشتن آن نام خانوادگی موجب ننگ و سرافکندگی باشد.

6- نام خانوادگی از کلمات مذموم یا مغایر با ارزشهای اسلامی باشد مانند بی دین ، شیطان پرست

7- نام خانوادگی از واژه های منسوب به مناصب یا القاب و عناوین باشد مانند سرهنگ ، خان ، مهندس

8- نام خانوادگی از اسامی محل یا منسوب به محل نامناسب باشد مانند مشهدی ، اصفهانی

همچنین افراد می توانند در موارد ذیل حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی خود را درخواست کنند.

9- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام محل یا منسوب به محل باشد مانند حیدری علی آبادی ، تبریزی مقدم

10- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام ایل یا طایفه باشد مانند محمدی ، قشقایی ، اینانلو صابری

11- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از مشاغل باشد قاسمی زرگر ، حمیدی طباخ

12- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه ، حرف ، عدد یا کلمه زائد باشد مانند ق یاوری ، نبوی هفت ، نهنگ محسنی

مدیر ثبت احوال استان تهران دراین خصوص گفت: از ابتدای سال تا پایان دیماه 10 هزار و 522 مورد تغییر نام خانوادگی و همچنین هزار و 628 تغییر نام نیز در ثبت احوال تهران انجام شده است.

قشمی تاکید کرد: افراد با داشتن یکی از دلایلی که در بالا ذکر شد برای تغییر نام خانوادگی خود به یکی ازشعب سازمان ثبت احوال مراجعه کنند و اطمینان داشته باشند که در زمان کوتاهی می توانند نسبت به تغییر نام خانوادگی خود اقدام نمایند.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 2:20 | نویسنده : اکبر زمانی |

اعلام خبر تدوين لايحه‌اي براي دادن اختيار تغيير نام به ايرانيان پس از رسيدن به 18 سالگي از سوي سازمان ثبت‌احوال شايد براي همه مهم به نظر نرسد اما اگر ازجمله كساني باشيد كه اسمتان را به هر دليلي دوست نداريد و از هر بار شنيدنش ناراحت مي‌شويد، همه جزئيات اين خبر را پيگيري خواهيد كرد.

به گزارش «جام جم آنلاین» اگر باور نداريد تعداد كساني كه اسمشان را دوست ندارند، كم نيستند، بايد بدانيد فقط در سال 89 بيش از 22 هزار درخواست تغيير نام در ثبت ‌احوال كشور مورد بررسي قرار گرفته است.

با اين قانون فقط كساني كه نام‌هايي تا اين حد عجيب مانند شهره فاطمه، سرتيپ، دكتر، شهردار، وانوشكا، ژاكاردو، قلي، غلام، گرگ يا زلف دارند، مي‌توانند با درخواستي ساده و البته با راي دادگاه نامشان را عوض كنند، در غير اين صورت هر اسمي كه داشته باشيد و هر چقدر هم كه اسمتان را دوست نداشته باشيد، امكان تغييرش را نداريد و بايد همه عمر با همان اسم سر كنيد.

در واقع در حال حاضر تغيير نام كوچك فقط با ارائه دادخواست و با حكم قضايي، در صورت مغاير بودن با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبي، زننده و مستهجن بودن اسم، نامتناسب بودن با جنس و در مجموع مواردي خاص و نادر امكان پذير است.

معاون امور اسناد هويتي سازمان ثبت‌احوال كشور كه از دادن اختيار تغيير نام به ايرانيان با رسيدن به 18 سالگي، خبر مي‌دهد، به ايسنا مي‌گويد: لايحه‌اي به منظور دادن اختيار تغيير نام به ايرانيان پس از رسيدن به 18سالگي توسط سازمان ثبت‌احوال تدوين شده كه براي تصويب نهايي در سال آينده به مجلس ارائه خواهد شد.

به گفته محسن كرمي، قانون ثبت‌احوال نيازمند تغييرات و اصلاحاتي است كه به فراخور نيازهاي روزآمد جامعه، بازنگري اين قانون در دستور كار سازمان ثبت‌احوال قرار گرفته و اين لايحه نيز به‌دليل نيازهاي جديد افراد جامعه تدوين شده است.

كرمي با اشاره به درخواست‌هاي متعددي كه براي تغيير نام به سازمان ثبت‌احوال ارائه مي‌شود، ادامه مي‌دهد: اين درخواست‌ها حاكي از اين است كه والدين هنگام انتخاب نام فرزندان خود دقت كافي ندارند و به اين ترتيب، فرزندان و گاهي حتي خود والدين پس از چند سال خواهان تغيير نام مي‌شوند.

معاون امور اسناد هويتي سازمان ثبت‌احوال كشور درخصوص علت تدوين اين لايحه خاطرنشان مي‌كند: افراد پس از به دنيا آمدن هيچ مداخله‌اي در انتخاب نام خود ندارند و به اين ترتيب شخصيت فرزندان پس از نامگذاري از سوي والدين شكل مي‌گيرد. به‌همين دليل مراجعات بسياري درخصوص تقاضاي تغيير نام به هيات‌هاي حل اختلاف يا محاكم قضايي تسليم مي‌شود و فرزندان تمايل دارند كه اختيار تغيير نام خود را داشته باشند.

از آنجا كه لوايح ارائه شده از سوي دولت بايد به تصويب نمايندگان مردم برسد تا به شكل قانوني لازم‌الاجرا شود، نظرات نمايندگان مجلس در راي آوردن چنين لايحه‌اي تاثيرگذار است.

موسي‌الرضا ثروتي، نماينده مردم بجنورد با اين لايحه موافق و معتقد است اين‌ كه امكاني فراهم باشد تا بدون روند قضايي فعلي افراد بتوانند اسمشان را بعد از 18 سالگي عوض كنند، كار خوبي به نظر مي‌رسد.

حسين نژادفلاح، نماينده مردم ساوجبلاغ نيز با بحث تغيير نام موافق است.

به گفته او هر كسي ممكن است نامي داشته باشد كه از نظر فرهنگي، سليقه شخصي يا با افكار و انديشه‌هاي فرد يكسان نباشد، بر همين اساس مي‌توان براي اين فرد اين حق را قائل شد كه اسمش را براساس خواسته خودش تغيير دهد.

او ادامه مي‌دهد: اسم افراد بايد به‌گونه‌اي باشد كه آنها نسبت به اسمشان احساس تعلق و از اين اسم احساس خوبي داشته باشند.

ايراني‌هاي جوگير!

نگاهي به افزايش برخي از نام‌ها در دوره‌هايي از زمان نشان مي‌دهد برخي از والدين ايراني برنامه يا تدبير درستي براي اسم‌گذاري ندارند.

هر چند اسامي‌اي نظير هستي، آيدا يا ستايش بي‌ترديد جز اسامي زيبايي محسوب مي‌شوند، اما اگر تنها دليل انتخاب اين اسامي پرطرفدار بودن شخصيت اول يك سريال تلويزيوني باشد، كمي نااميدكننده به نظر مي‌رسد.

براساس اعلام سازمان ثبت‌احوال، سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي هم در برخي مواقع الگوي انتخاب نام مي‌شوند و به عنوان مثال سريال «ستايش» در اين زمينه تاثيرگذار بود.

همزمان با پخش سريال‌هاي «ميوه ممنوعه» و «پنج كيلومتر تا بهشت» تمايل به انتخاب نام‌هاي «هستي» و «آيدا» كه شخصيت‌هاي اصلي اين سريال‌ها بودند در كشور افزايش يافت.

در سال 85 نام ستايش رتبه پنجم را داشته و به مراتب فراواني آن افزايش يافته و سال گذشته و امسال سومين نام پرطرفدار در كشور بوده است.

امسال هم فراواني نام «آيدا» افزايش يافته و فراواني نام «هستي» در حال افزايش است.

مديركل اسناد هويتي سازمان ثبت‌احوال كشور مي‌گويد: اتفاقات و وقايعي كه در سنوات گذشته رخ داده در انتخاب نام افراد بسيار اثرگذار بوده است، به عنوان مثال پيش از انقلاب اسلامي فراواني نام «روح‌الله» 400 مورد در هر سال بود، در حالي كه پس از وقوع انقلاب اسلامي فراواني اين نام به 9 تا 20 هزار مورد در سال افزايش يافت.

محسن اسماعيلي ادامه مي‌دهد: محمدرضا هم نام زيبايي است و اكنون هم فراواني زيادي دارد؛ فراواني اين نام پيش از انقلاب بسيار زياد بوده، در حالي كه در سال‌هاي نخست پس از پيروزي انقلاب، فراواني اين نام بسيار كاهش يافت. نام قهرمانان ملي و بين‌المللي كشور هم معمولا از نام‌هاي پرطرفدار هستند.

با وجود اين به گفته اسماعيلي، سليقه جامعه در انتخاب نام تا حدودي نسبت به گذشته تغيير كرده و اين تغيير يك هشدار است و نهادهاي مختلف مانند رسانه‌ها، آموزش و پرورش، سازمان‌هاي فرهنگي و هنري، شهرداري‌‌ها و دانشگاه‌ها بايد جهت فرهنگ‌سازي انتخاب نام بهتر عمل كنند.

ضرورت كارشناسي حقوقي

از منظر جامعه‌شناسي و روان‌شناسي كه بر تاثيرات مثبت نام نيك و داشتن شانس تغيير نام بگذريم، بايد در تغيير نام مباحث حقوقي نيز مورد توجه قرار گيرد. به گفته حقوقدانان ممكن است كسي يك ماه قبل از تغيير نام نسبت به ارائه چك يا هر سند رسمي ديگر اقدام كند و بعد با تغيير نام و دريافت هويت جديد قانون را دور بزند.

فرهاد يزدان‌پناه، وكيل دادگستري در اين خصوص معتقد است: تغيير نام كوچك افراد نبايد آزاد و وابسته به ميل و اراده آنان باشد؛ چرا كه ممكن است از اين موضوع سوء‌استفاده‌هايي شود و بهتر است اين كار با حكم قضايي و قضاوت دادگاه انجام گيرد.

با وجود همه اين هشدارها، توجه به دادن اختيار تغيير نام براي يك بار به هر شهروند ايده خوبي به نظر مي‌رسد كه بايد در مجلس بعدي مورد توجه نمايندگان مجلس قرار گيرد.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : یکشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۰ | 1:50 | نویسنده : اکبر زمانی |

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با رویکرد رعایت حقوق مشترکان، تمامی اپراتورها را موظف کرد برای ارائه خدمات پیامک انبوه در قالب اطلاع‌رسانی، خبری، تبلیغاتی، بازی و سرگرمی و موارد مشابه، قبل از شروع ارائه خدمات و پس از تائید این کمیسیون، مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح قانونی دریافت کرده و پس از تائید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی ارائه خدمات را آغاز کنند.

به نقل ازایسنا؛ روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تمامی اپراتورها باید ضمن اطلاع‌رسانی مناسب درباره نوع خدمات پیامک انبوه، قبل از ارسال پیامک، موافقت مشترک را دریافت کرده و قبل از هرگونه اقدام، راهکارهای اجرایی این کار را با رگولاتوری هماهنگ و تائیدیه لازم را دریافت کنند.

براساس این مصوبه در هرگونه خدمات پیامکی محتوایی که برای مشترک هزینه ایجاد می‌کند، باید تعرفه‌های آن از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شود.

برای ارائه سرویس‌ها و خدمات جدید، اپراتورها باید پس از تائید کمیسیون و قبل از شروع ارائه خدمات، براساس تشخیص، مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح قانونی دریافت و با تائید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، ارائه خدمات را شروع کنند.موضوعات مرتبط: قوانین ، Mobile

تاريخ : سه شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰ | 2:55 | نویسنده : اکبر زمانی |

مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون کسب اجازه قبلی از مشترک از روز 19 بهمن به اپراتورهای موبایل ابلاغ شده است.

به گزارش مهر معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی و اطلاع رسانی بدون اجازه مشترک، از تاریخ ابلاغ آن یعنی از 19 بهمن ماه امسال لازم الاجرا بوده و تمامی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات موبایل ملزم به اجرای آن هستند، اظهار داشت: چنانچه اپراتورهای موبایل به هر دلیلی نسبت به اجرای این مصوبه تمکین نکنند مطابق پروانه فعالیت و قرارداد با آنها برخورد خواهد شد.

لطف الله سبوحی با بیان اینکه مصوبه ممنوعیت ارسال SMS های انبوه، تمامی پیام های تبلیغاتی، اطلاع رسانی و خبری و حتی پیامک های مسابقات را نیز شامل می شود، اضافه کرد: اپراتورهای موبایل باید ارسال پیامک به مشترکان خود را ساماندهی کرده و با رضایت مشترکان نسبت به ارسال این پیامک ها اقدام کنند.

وي خاطرنشان کرد: اپراتورها برای تفکیک پیامک های تبلیغاتی و خبری از اطلاع رسانی مشترکان باید راهکارهای لازم را تعریف کرده و دسته بندی دریافت پیامک های انبوه را به عهده مشترک بگذارند تا تنها پیام هایی که مورد نیاز مشترک است به وی ارسال شود.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این سوال که از زمان ابلاغ این مصوبه ، اپراتورها چقدر زمان خواهند داشت تا این مصوبه را اجرا کنند، تصریح کرد: این مصوبه از تاریخ 19 بهمن لازم الاجرا بوده و ارسال SMS های تبلیغاتی بدون کسب اجازه از مشترک برای اپراتورها ممنوع است.

وی گفت: اجرای این مصوبه نیازمند درنظر گرفتن مهلت برای اپراتورها نبوده و اپراتورها به راحتی می توانند تمهیداتی اتخاذ کنند که مشترکان تنها پیامک هایی را که مورد رضایتشان است و آنهم در محدوده زمانی مشخص دریافت کنند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ابلاغ این مصوبه جدید به اپراتورهای تلفن همراه کشور، ارسال هرگونه پیام کوتاه تبلیغاتی، خبری و اطلاع رسانی به تلفن همراه مشترکان را نیازمند موافقت مشترک قبل از ارسال این پیام ها اعلام کرده است؛ براین اساس تمامی اپراتورهای موبایل مکلف شده اند که فرآیندهای اجرایی خود را در رابطه با این اقدام با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هماهنگ کنند و این سازمان نیز نظارت مضاعفی را در این رابطه اعمال خواهد کرد.

رعایت حریم خصوصی اشخاص و جلوگیری از مزاحمتهای ناشی از ارسال پیامک های تبلیغاتی و اطلاع رسانی از جمله دلایل تصویب این مصوبه اعلام شده است چرا که شیوه ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به تلفن‌های همراه مشترکان و افزایش روزافزون تعداد این پیامک‌ها بدون اجازه مشترکان در تمامی ساعات شبانه ‌روز و حتی نیمه‌های شب، مورد انتقاد بسیاری از مشترکان بوده است.موضوعات مرتبط: قوانین ، Mobile

تاريخ : جمعه پنجم اسفند ۱۳۹۰ | 10:40 | نویسنده : اکبر زمانی |

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 13:30 | نویسنده : اکبر زمانی |
بر اساس آیین نامه جدید راهنمایی و رانندگی که از شهریور امسال اجرایی خواهد شد، برای شش تخلف حادثه‌ساز "سرعت و سبقت غیرمجاز؛ هر گونه حرکت نمایشی؛ حرکات مارپیچ؛ حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و عبور از چراغ قرمز" جریمه یک میلیون ریالی در نظر گرفته شده است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از افزایش جریمه شش تخلف حادثه‌ساز به صد هزار تومان خبر داد.

سردار سرتیپ مؤمنی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: بر اساس آیین نامه جدید راهنمایی و رانندگی که از شهریور امسال اجرایی خواهد شد، برای شش تخلف حادثه‌ساز "سرعت و سبقت غیرمجاز؛ هر گونه حرکت نمایشی؛ حرکات مارپیچ؛ حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و عبور از چراغ قرمز" جریمه یک میلیون ریالی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این شش تخلف حادثه‌ساز 5 تا 15 نمره منفی دارد، افزود: ارتکاب این گونه تخلفات حادثه‌ساز علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی و در صورت ارتکاب دو تخلف همزمان نیز سه روز توقیف خودرو در بر خواهد داشت.


موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ | 23:4 | نویسنده : اکبر زمانی |

«حجاب» از ارزنده‌ترين نمودهاي فرهنگي، اجتماعي در تمدن ايراني - اسلامي است كه پيشينه آن به قبل از ورود اسلام مي‌رسد، اما در فرهنگ اسلامي به اوج تعالي و منتهاي ارزش و اعتبار خود مي‌رسد. حجاب و عفاف پديده مذهبي - ارزشي مهمي در تعاليم اسلامي است و توجه به زمينه‌هاي فرهنگي - اجتماعي به عنوان بستر آن بسيار شايسته و لازم استد و اشاعه و تعميق آن نيازمند آموزش‌هاي بنيادين و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

متن كامل قانون راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب كه در 13 دي 1384 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد به شرح زير است:

وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس شوراي فرهنگ عمومي

به استناد مصوبه جلسه 566 مورخ 4/5/84 و تصميم جلسه 589 مورخ 14 /6/ 85 شوراي عالي انقلاب فرهنگي به موجب اين حكم جنابعالي به سمت مسول پيگيري و نظارت بر امر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب منصوب مي‌شويد. كليه دستگاه‌هاي مشمول ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه، موظفند بر اساس راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوب جلسه 427 مورخ 13 /10 /84 شوراي فرهنگ عمومي با تشكيل ستاد ويژه به رياست يكي از معاونين خود نسبت به تدوين و تصويب آيين نامه‌ها و شيوه نامه‌هاي اجرايي و نيز راهكارهاي مرتبط با دستگاه متبوع اقدام كرده و ضمن هدايت و نظارت بر آن گزارش عملكرد خود را هر سه ماه يكبار به شوراي فرهنگ عمومي ارسال نمايند. لازم است جناب‌عالي نيز هر شش ماه يكبار گزارش اقدامات دستگاه‌ها را پس از جمع‌بندي به اينجانب و شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارايه نماييد.

گزارش فوق بايد حاوي حسن عمل يا ضعف مجريان در خصوص مصوبات مذكور و ديگر مصوبات شوراي فرهنگ عمومي در زمينه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب باشد .توفيق جناب‌عالي را در انجام امور محوله از خداوند متعال خواستارم .

محمود احمدي‌نژاد
رئيس جمهور و رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي


در همین زمینه پايگاه اطلاع رساني پليس در مقاله ای مفصل راهکارهای اجرایی گسترش فرهنمگ عفاف و حجاب در جامعه را برشمرده و توضیحاتی در این خصوص داده است که در ادامه می آید...موضوعات مرتبط: قوانین
ادامه مطلب

تاريخ : شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۰ | 14:57 | نویسنده : اکبر زمانی |

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حبس تعزیری از 6 ماه تا 15 سال را مجازات قاچاقچیان سلاح تعیین کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، هر کس مرتکب قاچاق سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آنها شود یا به ساخت، مونتاژ، فروش یا توزیع هر یک از آنها اقدام کند به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می شود:

الف) سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری یا مهمات آن، به حبس از شش ماه تا دو سال؛

ب) سلاح گرم سبک غیرخودکار، مهمات یا قطعات موثر آن، به حبس از دو تا پنج سال؛

پ) سلاح گرم سبک خودکار، مهمات یا قطعات موثر آن، به حبس از پنج تا ده سال؛

ت) سلاح گرم نیمه سنگین و سنگین، مهمات یا قطعات موثر آن، به حبس از ده تا پانزده سال.

براساس تبصره‌ای، هرگاه موضوع جرم این ماده بیش از یک قبضه یا قطعات موثر از چند قبضه باشد، مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می شود.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ | 12:59 | نویسنده : اکبر زمانی |
فهرست جديد انواع اسلحه سرد، جنگي، شكاري و مواد منفجره و محترقه به طور رسمي توسط وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح اعلام و ابلاغ شد.
فهرست جديد انواع اسلحه سرد، جنگي، شكاري و مواد منفجره و محترقه به طور رسمي توسط وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح اعلام و ابلاغ شد.

به گزارش ايسنا، در اجراي تبصره (‌٢) ماده يك قانون تشديد مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچيان مسلح مصوب ‌١٣٥٠ و قانون اصلاح تبصره (‌٢) آن قانون مصوب ‌١٣٥٤، فهرست انواع اسلحه سرد جنگي و شكاري، مواد منفجره و محترقه، سردار سرتيپ پاسدار احمد وحيدي طي نامه‌اي به روزنامه رسمي كشور فهرست جديد انواع اسلحه سرد، جنگي، شكاري و مواد منفجره و محترقه را اعلام و ابلاغ كرد كه در شماره ‌١٩٢٨٠ مورخ ‌٢٢ /‌٢/ ‌١٣٩٠ اين روزنامه منتشر گرديد.

بر اساس اين گزارش، فهرست جديد، جايگزين فهرست قبلي كه در بيست و سوم بهمن ماه سال ‌١٣٥٣ ابلاغ شده بود، گرديد.

اين فهرست شامل موارد زير است:

الف) سلاح سرد جنگي:

١- انواع سرنيزه قابل نصب بر روي اسلحه‌هاي جنگي و انواع كاردهاي سنگري متداول در نيروهاي مسلح يا مشابه آن‌ها.

٢- افشانه‌هاي اشك‌آور گازي در انواع مختلف كه منجر به اختلال تنفسي و يا بينائي كوتاه و بلندمدت مي‌گردد.

٣- افشانه‌هاي گازي تهوع‌آور، خواب‌آور، بيهوش كننده.

٤- شوكرهاي الكتريكي در انواع مختلف كه منجر به اختلال عصبي مي‌گردد.

٥- انواع مختلف تفنگ و كلت بادي يا گازي شبه سلاح(اسلحه بادي شبيه سلاح جنگي)

٦- انواع پرتاب كننده سوزن‌هاي آلوده به سموم بيولوژيكي.

ب) سلاح شكاري:

١- تفنگ‌هاي شكاري ساچمه زن و گلوله زن در انواع مختلف

٢- انواع اسلحه‌هاي بيهوش‌كننده جانداران و مخصوص شكار حيوانات آبزي

٣- انواع تفنگ و تپانچه خفيف با كاليبرهاي ‌٠/٢٢ الي ‌٠/٣٨ اينچ (‌٥/٦ الي ‌٩/٦ م.م)

٤- انواع تفنگ ورزشي اهداف پروازي و ثابت ساچمه زن با كاليبر ‌١٢ م.م

ج) مواد منفجره:

١- باروت سياه (معدن)

٢- فتيله كندسوز

٣- فتيله انفجاري

٤- آنفو

٥- امولسيون‌هاي انفجاري (امولايت و اسلاري)

٦- ديناميت

٧- انواع بوسترها

٨- انواع چاشني‌هاي الكتريكي و غيرالكتريكي

٩- اسيد پيكريك و نمك‌ها و استرهاي آن

١٠- انواع پودر آذر

١١- انواع گلوله‌هاي مشبك كاري و ميخ كوب

١٢- انواع تركيبات آلي نيتره شده (نيترو سلوز، نيترو گليسيرين، تي ان تي)

١٣- انواع چاشني‌هاي الكتريكي و غيرالكتريكي تأخيري يا آني

د) انواع مواد محترقه:

١- باروت شكاري

٢- انواع اقلام نورافشاني سبك و سنگين

٣- فسفر سفيد، قرمز

٤- انواع پراكسيدهاي معدني از قبيل آب اكسيژنه ‌٦٠% به بالا، پراكسيد سديم پتاسيم و اكسيد سرب Pbco4

٥- انواع پراكسيد آلي از قبيل بنزوئل پراكسيد، استيل پراكسيد

٦- انواع پركلرات از قبيل پركلرات آمونيم و پركلرات پتاسيم

٧- انواع اكسيدكننده‌هاي قوي از قبيل نيترات، آمونيوم و كلرات پتاسيم.


موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : دوشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۰ | 18:46 | نویسنده : اکبر زمانی |

بر اساس بند 65 قانون بودجه سال جاري مصوب مجلس شوراي اسلامي، رانندگان انواع وسايل نقليه شخصي و عمومي كه جرايم آنها به علت عدم پرداخت در موعد مقرر دو برابر شده، ديركرد اين جريمه ها تا پايان سال گذشته مشمول بخشودگي است.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي اعلام كرد: بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي، ديركرد جرايم رانندگي تا پايان سال 89شامل بخشودگي شد.

به گزارش ایرنا سردار سرتيپ'اسكندر مومني' افزود: براساس بند 65 قانون بودجه سال جاري مصوب مجلس شوراي اسلامي، رانندگان انواع وسايل نقليه شخصي و عمومي كه جرايم آنها به علت عدم پرداخت در موعد مقرر دو برابر شده، ديركرد اين جريمه ها تا پايان سال گذشته مشمول بخشودگي است.

وي تاكيد كرد: رانندگان وسايل نقليه و مالكين خودروها فقط تا 19 آذر ماه امسال فرصت دارند با مراجعه به دفاتر خدمات پليس + 10 برگه صورت وضعيت خودروي خود را دريافت و براي پرداخت اصل جريمه اوليه اقدام كنند.

مومني اظهار داشت: مهلت تعيين شده قابل تمديد نيست و در صورت عدم پرداخت در زمان مقرر، جريمه ها دوباره به صورت سيستمي به ميزان قبلي ( دو برابر) افزايش خواهد يافت.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : سه شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۰ | 12:36 | نویسنده : اکبر زمانی |

افرادي که بنابر احکام دادگاه‌ها به پرداخت ديه محکوم شده‌اند، تا قبل از تاريخ اعمال نرخ جديد نسبت به پرداخت مبلغ ديه اقدام کنند در غير اين‌صورت مشمول نرخ جديد شده و بايد بر اساس آن اقدام كنند.

معاون قضايي دادگستري استان کرمان نرخ يک فقره ديه کامل مرد مسلمان در سال جاري بر اساس استعلام انجام شده، را مبلغ نهصد ميليون ريال اعلام كرد.

به گزارش ایسنا رضا طالبي‌زاده افزود: دستورالعمل اعمال نرخ جديد ديه از تاريخ 16 خرداد ماه به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

وي گفت:‌ اين مبلغ در ماه‌هاي حـرام بـه ميزان يک سوم افزايش مي‌يابد. به موجب قانون، مبلغ ديه بر اساس تاريخ پرداخت و بعبارت حقوقي "يوم الاداء"محاسبه و دريافت مي‌شود.

طالبي‌زاده تاکيد کرد: افرادي که بنابر احکام دادگاه‌ها به پرداخت ديه محکوم شده‌اند، تا قبل از تاريخ اعمال نرخ جديد نسبت به پرداخت مبلغ ديه اقدام کنند در غير اين‌صورت مشمول نرخ جديد شده و بايد بر اساس آن اقدام كنند.

معاون قضايي دادگستري استان ابراز اميدواري کرد افزايش نرخ ديه در سال جاري بتواند بخشي از جرايم عمد و غيرعمد مستوجب پرداخت ديه را در جامعه کاهش دهد.

وي از مردم خواست دراولين فرصت نسبت به بيمه وسايط نقليه خود اقدام كنند و در امر رانندگي نيز جانب احتياط را رعايت كرده تا دچار حادثه و بالطبع هزينه هاي مادي و معنوي آن نشوند.موضوعات مرتبط: قوانین
ادامه مطلب

تاريخ : چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰ | 14:27 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی، رسیدگی به شکایات رانندگان در دو مرحله انجام می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر سردار مؤمنی افزود: در مرحله نخست؛ رانندگان باید اعتراضات و شکایات خود را درباره نوع و میزان جرایم و تخلفات خود در دفاتر پلیس +10 مطرح کنند.

وی گفت: اگر رسیدگی به اعتراضات قانع کننده نبود، رانندگان باید به شعبه های قضایی پیش بینی شده در این زمینه مراجعه کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه یک قاضی و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی در این شعبه ها به شکایات رسیدگی می کنند افزود: رأی نهایی این شعب، قطعی و لازم الاجراست.

مرحله نخست اجرای قوانین جدید راهنمایی و رانندگی از 10 اردیبهشت آغاز شده است و از دیروز بخش های دیگری از این قانون اجرایی شد.

-اجرای طرح جریمه الکترونیک رانندگی در نیمه نخست امسال در مراکز استان ها

سرتیپ مؤمنی از اجرای موفقیت آمیز مرحله آزمایشی این طرح در تهران خبر داد و افزود: تلاش می کنیم این طرح تا پایان سال در همه شهرها و جاده های کشور اجرا شود.

وی گفت: این کار به افزایش سرعت و دقت ثبت جریمه های راهنمایی و رانندگی و کاهش ضریب خطای انسانی کمک می کند.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین با اشاره به فراهم شدن زیرساخت های لازم اجرای قوانین جدید راهنمایی و رانندگی از یک سال گذشته ، صدور گواهینامه هوشمند را یکی از این زیرساخت ها برشمرد.

مؤمنی گفت: هم اکنون همه گواهینامه های جدید به صورت هوشمند صادر می شود.

وی همچنین با اشاره به نصب سامانه هوشمند کنترل جاده ای در برخی جاده های کشور از آغاز عملیات نصب این سامانه در مسیرهای هراز ، کندوان و فیروزکوه خبر داد.

رئیس پلیس راهور ناجا ابراز امیدواری کرد این عملیات تا پایان امسال به انجام برسد.

- کاهش تخلفات در نخستین هفته اجرای قوانین جدید راهنمایی و رانندگی

سردار مؤمنی با بیان اینکه هفته نخست اجرای این قانون بیشتر به اطلاع رسانی، تذکر و آموزش بخصوص در مواردی که قانون تغییر محسوسی کرده بود اختصاص داشت افزود: در این مدت سرعت متوسط در جاده ها 9 کیلومتر در ساعت کاهش داشت.

وی گفت: استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی نیز 12 درصد کاهش داشت و بیش از دو و نیم میلیون بار تذکر، راهنمایی و اطلاع رسانی به مردم ارائه شد.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه مردم به خوبی قوانین جدید را رعایت کردند گفت: از دیروز اجرای بخش های جدیدی از قانون جدید راهنمایی و رانندگی آغاز شده است.

سردار مؤمنی افزود: بعد از چند ماه می توان ارزیابی دقیق تری از اجرای قوانین جدید داشت وتاکنون بخش هایی از ظرفیت های این قانون به کار گرفته شده است.

وی گفت: بخش های دیگری از ظرفیت های این قانون، مرحله به مرحله و با تدوین آئین نامه های مربوط، اجرا می شود.

- راه اندازی سامانه اینترنتی اطلاع رسانی درباره تخلفات راهنمایی و رانندگی

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: رانندگان می توانند با مراجعه به این سامانه از آخرین وضعیت تخلفات، سوابق جرایم و نمرات منفی خود اطلاع یابند.

سردار مومنی با بیان اینکه هم اکنون اطلاع رسانی درباره میزان تخلفات با ارسال پیامک به شماره 30005151 انجام می شود افزود: در سامانه اینترنتی جدید، تمام موارد قانون جدید راهنمایی و رانندگی فعال خواهد شد.

وی گفت: مالکان و رانندگان خودروها باید با آغاز کار این سامانه، اطلاعات خود را در آن ثبت و به روز رسانی کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: با دریافت جدیدترین نشانی و شماره تلفن های این افراد، هر گونه تخلف رخ داده منجر به کسب نمره منفی از طریق پیامک به آنها اعلام خواهد شد.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 11:49 | نویسنده : اکبر زمانی |

هر سايت يا وبلاگي ممكن است درست يا غلط، در برهه‌اي از زمان مسدود شود. هيچ كجا در مورد اين «پيگيري‌ها» صحبتي نشده است و بنابراين اولين حسي كه به مدير سايت يا وبلاگ مسدودشده دست مي‌دهد سردرگمي است و اينكه نمي‌داند چكار بايد بكند تا حجم بازديدي كه در كسري از ثانيه به حدود ۱۰% حجم بازديد پيش از مسدود شدن تبديل شده است زودتر به حالت عادي بازگردد.

تصميم گرفتم تجربه شخصي خودم در اين مورد را به صورت گام به گام تشريح كنم تا اگر نفر بعدي كه سايت يا وبلاگش مسدود شد شما بوديد، سريعاً بدانيد چكار بايد بكنيد تا با كمترين ضرر و بيشترين سرعت ممكن، سايت يا وبلاگ خود را به حالت عادي بازگردانيد.

فرآيند گام به گام رفع فيلتر

 1. به filter@dci.ir ايميل بزنيد و بگوييد كه شما صاحب سايت يا وبلاگ مسدودشده هستيد تا به ايميل شما پاسخ بدهند. فراموش نكنيد كه موضوع نامه بايد آدرس كامل سايت يا وبلاگ مسدودشده باشد. ضمناً به دليل نرم‌افزار عجيب و غريبي كه براي تشخيص ايميل‌هاي اسپم از غيراسپم دارند ممكن است ايميل شما چندين بار برگشت بخورد و تحويل آنها نگردد. من با gmail به هيچ‌وجه نتوانستم موفق بشوم و نهايتاً از ايميل yahoo اقدام كردم.
 2. پس از چند دقيقه (يا چند ساعت)، پاسخي خودكار براي شما خواهد آمد كه مي‌گويد قدم‌هاي ۳ به بعد را بايد انجام بدهيد. يك شماره تلفن در اين نامه هست؛ آن را يادداشت كنيد كه در گام‌هاي بعدي به درد مي‌خورد.
 3. اگر از هاست شخصي استفاده مي‌كنيد بايد سايت يا وبلاگ خود را در سايت سامان‌دهي پايگاه‌هاي اينترنتي ايراني ثبت كنيد. راهنماي ثبت را حتماً بخوانيد. وبلاگ‌نويس‌هايي كه از هاست شخصي استفاده نمي‌كنند (مثلاً روي بلاگفا يا بلاگ اسپات و وردپرس و غيره حساب دارند) از اين قاعده مستثنا هستند.
 4. يك نامه اعتراضي تهيه كنيد كه حاوي مشخصات كامل شما باشد (شامل نام و نام خانوادگي، شماره شناسنامه، محل صدور، تاريخ تولد، نام پدر، كد ملي، آدرس دقيق پستي، شماره تلفن ثابت و همراه) و بخواهيد كه سايت يا وبلاگ شما رفع فيلتر گردد. موضوع اين ايميل هم بايد مثل گام ۱ باشد. اين اعتراض از طرف آنها براي دبيرخانه كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه ارسال خواهد شد و سايت شما در نوبت بررسي قرار مي‌گيرد.
 5. تقريباً ۱ روز بعد از ارسال ايميل توسط شما، ايميلي از طرف sh.ershad@dci.ir براي شما خواهد آمد كه مي‌گويد براي پيگيري بايد با فلان شماره تلفن (همان شماره تلفن گام ۲) تماس بگيريد.
 6. فرم درخواست رفع فيلتر (كه در واقع يك تعهدنامه است) را تكميل و امضا كرده و به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي محل اقامت (براي كساني كه در تهران هستند: خ سميه – روبروي برج سپهر) تحويل دهيد. براي تحويل اين تعهدنامه بايد كارت شناسايي هم همراهتان باشد. آنها تعهدنامه را براي كارگروه خواهند فرستاد.
 7. هر گونه محتواي مجرمانه موجود در سايت يا وبلاگ خود (بر اساس فهرست مصاديق محتواي مجرمانه قانون جرايم رايانه‌اي) را حذف كنيد. ممكن است دقيقاً ندانيد كه كدام يك از مطالب شما داراي ايراد است. در اين صورت مي‌توانيد با شماره تلفني كه در متن نامه دريافتي در گام ۲ قرار دارد تماس بگيريد تا مواردي از محتواي مجرمانه كه در سايت يا وبلاگ شما وجود دارد را به شما بگويند. يادتان باشد كه افرادي كه پشت همين خط تلفن هستند، نهايتاً درخواست رفع فيلتر شما را براي كارگروه خواهند فرستاد.
 8. گام ۷ را آنقدر تكرار كنيد تا درخواست رفع فيلتر سايت شما از طرف آنها براي كارگروه فرستاده شود. من هر ۲ روز يكبار تماس مي‌گرفتم و پيگير مي‌شدم كه نتيجه كار من چه شد و درخواست رفع فيلتر فرستاده شد يا نه.
 9. اگر مي‌خواهيد سايت يا وبلاگتان از فيلتر خارج شود، تا زماني كه هنوز فيلتر هستيد اقدام به تغيير در نشاني فيلترشده يا راه‌اندازي آدرس اينترنتي جديد با محتواي قبلي يا راه‌اندازي سايت با پروتكل https نكنيد كه تخلف محسوب مي‌شود و كل فرآيند رفع فيلتر را تعطيل مي‌كند. همچنين سعي كنيد تا زماني كه سايت يا وبلاگ شما رفع فيلتر نشده است، آن را در وضعيت آماده و مناسبي نگاه داريد كه موقع بررسي آن در كارگروه، سايتتان از دسترس خارج نشود (down نشود) كه اين هم باعث مي‌شود دوباره فرآيند از گام ۷ تكرار گردد.
 10. با انجام گام‌هاي فوق، سايت يا وبلاگ شما بررسي شده و در صورت رفع اثر محتواي مجرمانه يا بروز اشتباه احتمالي در سامانه فيلترينگ كشور و نيز موافقت دبيرخانه كارگروه، سايت يا وبلاگ شما ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت رفع فيلتر خواهد شد.
 11. اگر از گام‌هاي فوق نتيجه نگرفتيد و سايتتان همچنان مسدود بود، دوباره به گام ۷ برويد و از آنها بپرسيد كه چكار بايد بكنيد. احتمالاً هنوز محتواي مجرمانه‌اي در سايت شما هست كه پاكسازي نشده است! اگر تعداد مطالب سايت يا وبلاگتان زياد باشد و به خصوص اگر انجمن (فروم) داشته باشيد، اين فرآيند ممكن است بسيار زمان‌بر باشد.

اگر شما هم اين فرآيند را تجربه كرده‌ايد و فكر مي‌كنيد نكاتي هست كه من جا انداخته‌ام و دانستن آنها براي بقيه دوستان مفيد خواهد بود در قسمت ديدگاه‌ها عنوان كنيد.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : جمعه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۹ | 2:40 | نویسنده : اکبر زمانی |

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی می گوید: دلیل حذف اعضای مجلس خبرگان از لیست مسئولانی که باید اموالشان بررسی شود آن بود که اعضای خبرگان چیزی در اختیارشان نیست.

امیرحسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که چرا اعضای مجلس خبرگان از لیست مسئولانی که دارایی آنها باید بررسی شوند، حذف شدند، افزود: ایراد شورای نگهبان این بود که اصل 142 قانون اساسی  اعلام کرده دارایی رهبری، رئیس جمهور، وزرا و معاونین شان قبل و بعد از خدمت بررسی شود واین موضوع «حصری» است و نباید گسترش یابد.

بر اساس اصل 142 قانون اساسی دارایی‏ رهبر، رئیس‏ جمهور، معاونان‏ رئیس‏ جمهور، وزیران‏ و همسر و فرزندان‏ آنان‏ قبل‏ و بعد از خدمت‏، توسط رئیس‏ قوه‏ قضاییه‏ رسیدگی‏ می‌شود که‏ بر خلاف‏ حق‏، افزایش‏ نیافته‏ باشد.

رحیمی که می‌گوید خود مخالف حذف این موارد از طرح بررسی اموال مسئولان بوده، خاطر نشان کرد: اما ما در نهایت مجبور شدیم برای تامین نظر شورای نگهبان لیست مسئولانی را که باید اموال خود را اعلام کنند از 27 مسئولیت به 17 پست کاهش دهیم. البته شخصا معتقدم طرح اولیه کمیسیون قابل تصویب بود چرا که این مسئولان باید دارایی خود را «اعلام» کنند واین موضوعی نیست که بخواهد کسی را متهم کند. اما بحث شورای نگهبان آن بود که  اعضای مجلس خبرگان رهبری چیزی در اختیارشان نیست. ضمن اینکه این افراد حقوق نمی گیرند.

به گفته سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، طرح بررسی اموال مسئولان 3 سال در کمیسیون مسکوت مانده بود و در نهایت در چند جلسه خارج از کمیسیون با اعضای شورای نگهبان، کمیسیون آنها را قانع کرد که این طرح ایراد قانون اساسی ندارد.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ | 14:59 | نویسنده : اکبر زمانی |

مجلس شورای اسلامی با 154 رای موافق، 5 مجازات قضایی که عدم صلاحیت آنها از سوی دادگاه عالی صلاحیت احراز شود را تعیین کرد.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس امروز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس در ادامه بررسی لایحه نظارت بر رفتار قضات با 154 رای موافق، یک رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 218 نماینده تصویب کردند: دادگاه عالی صلاحیت پس از بررسی گزارش کمیسیون و استماع مدافعات و اظهارات قاضی که در صلاحیتش تردید شده است، در صورت احراز عدم صلاحیت، حسب مورد وی را به یکی از 5 مجازات تعیین شده محکوم می نماید.

بر این اساس، مجازات های این قاضی، تبدیل به وضعیت اداری و در مورد قضات نظامی لغو ابلاغ قضایی و اعاده به یگان خدمتی، بازخریدی، بازنشستگی در صورت دارا بودن شرایط قانونی، انفصال دائم از مشاغل قضایی و انفصال دائم از خدمات دولتی است.

بر اساس تبصره این مصوبه، عدم ارائه لایحه دفاعیه یا عدم حضور قاضی در دادگاه، با وجود ابلاغ وقت، مانع از رسیدگی نیست.

همچنین مجلس مصوب کرد: مشمولین بندهای 4 و 5 این ماده از مزایای ماده 21 این قانون بهره مند می شوند.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹ | 11:53 | نویسنده : اکبر زمانی |

معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفت: شرکتهای پیمانکاری که خودشان نیروی انسانی دارند، همچنان به صورت شرکتی باقی می‌مانند البته می‌توانند با نیرو‌های خود به صورت شرکت تعاونی قرارداد ببندند.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، لطف الله فروزنده در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت درباره وضع قرارداد نیروهای شرکتی که در کارهای غیرحجمی و تخصصی و همچنین حجمی و عمومی فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: نیرو‌های شرکتی که در کارهای غیر حجمی و تخصصی فعالیت دارند و از طریق شرکت پیمانکار نیروی انسانی جذب شده‌اند، تمام دستگاه‌ها موظفند با آنها قرار داد مستقیم ببندند. وی افزود: همچنین در مورد کار‌های حجمی و عمومی نیز مانندکارهای خدماتی،‌ نظافت، طبخ غذا، فضای سبز وغیره نیز دولت در حال بررسی است.

معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور تصریح کرد: شرکت‌های پیمانکاری که خودشان نیروی انسانی دارند همچنان به صورت شرکتی باقی می‌مانند. البته می‌توانند با نیرو‌های خود به صورت شرکت تعاونی قرارداد ببندند، اما هر کجا که شرکت واسطه‌ای باشد و اقدام به جذب نیرو کند، آن شرکت واسطه باید حذف شود و این مصوبه دولت است که به صورت جدی دنبال می‌شود.

فروزنده در ادامه درباره وضع نیروهای دو وزارتخانه نیرو و آموزش و پرورش نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش در حال برنامه ریزی است که نیروهای شرکتی خود را به قراردادی تبدیل کند، اما وزارت نیرو به دو صورت نیروی انسانی دارد. یک سری نیروی انسانی که در قالب پیمانکار و به صورت پروژه‌ای فعالیت می‌کنند. آنها همچنان به صورت قبلی کار خود را ادامه می‌دهند. اما درباره مابقی نیروها؛ پیمانکار باید حذف و با کارکنان آنها قرارداد مستقیم بسته شود.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹ | 10:44 | نویسنده : اکبر زمانی |
سرهنگ محمود صادقي گفت: اول اسفند به مناسبت اعياد ماه ربيع، گذرنامه‌ الكترونيكي با حضور فرمانده نيروي انتظامي رسماً رونمايي شد.

رئيس پليس گذرنامه گفت: گذرنامه‌هاي الكترونيك بدون همراه است و براي هر نفر يك گذرنامه صادر مي‌شود، اين گذرنامه‌ها شرط سني ندارد و براي كودك يك ماهه تا افراد بالاي 18 سال صادر مي‌شود.

به گزارش فارس، سرهنگ محمود صادقي گفت: اول اسفند به مناسبت اعياد ماه ربيع، گذرنامه‌ الكترونيكي با حضور فرمانده نيروي انتظامي رسماً رونمايي شد.

وي اظهار داشت: گذرنامه‌هاي الكترونيك بدون همراه است و براي هر نفر يك گذرنامه صادر مي‌شود، صدور گذرنامه الكترونيك شرط سني ندارد و براي كودك يك ماهه تا افراد بالاي 18 سال گذرنامه صادر مي‌شود.

سرهنگ صادقي افزود: برابر مصوبه هيئت دولت و مجلس شوراي اسلامي مبلغ صدور گذرنامه براي افراد زير 18 سال 25 هزار تومان و بالاي 18 سال پنجاه هزار تومان است.

رئيس پليس گذرنامه گفت: گذرنامه‌هاي فعلي تا زماني كه تاريخ اعتبار شان به پايان نرسد همچنان اعتبار دارد و پس از آن گذرنامه الكترونيك صادر خواهد شد.

* شهروندان در نگهداري گذرنامه‌هاي جديد دقت كنند

وي اظهار داشت: با توجه به اينكه گذرنامه‌هاي جديد داراي تراشه هستند، لازم است در نگهداري و حفظ گذرنامه دقت شود و از تا كردن آن يا قرار دادن گذرنامه در كنار تلفن همراه يا وسايل مغناطيسي خودداري كنند، زيرا باعث آسيب تراشه شده و ممكن است صاحب گذرنامه را هنگام ورود يا خروج با مشكل مواجه كند.

سرهنگ صادقي گفت: گذرنامه‌هاي الكترونيك غير قابل جعل هستند و ضريب امنيتي اين گذرنامه‌ها بسيار بالاست. تا به حال طي دو مرحله گذرنامه الكترونيك به صورت آزمايشي صادر شده است.

وي اظهار داشت: در مرحله اول كه طي سال 87 انجام شد، 7 هزار جلد گذرنامه الكترونيك صادر شد و در مرحله دوم كه از آذر 89 آغاز شد، بيش از 300 هزار جلد گذرنامه الكترونيك صادر شده است.

رئيس پليس گذرنامه افزود: از اول اسفند، صدور گذرنامه‌هاي الكترونيك به صورت رسمي‌ آغاز شده و همه گذرنامه‌ها الكترونيك مي‌شوند.موضوعات مرتبط: اطلاعات عمومی و ضروری ، قوانین

تاريخ : سه شنبه سوم اسفند ۱۳۸۹ | 13:34 | نویسنده : اکبر زمانی |

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه موضوع اخذ ماليات از واحدهاي خالي از سکنه در اصلاحيه قانون مالياتي حل خواهد شد، گفت: به زودي ويرايش دوم اصلاح قانون مالياتي آغاز مي شود.

علي عسگري در گفت و گو با مهر درباره ماليات واحدهاي مسکوني خالي از سکنه گفت: موضوع اخذ ماليات از واحدهاي خالي از سکنه در اصلاحيه قانون مالياتي حل خواهد شد.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي از اتمام ويرايش اول اصلاح قانون مالياتي خبر داد و افزود: سازمان مالياتي اين اصلاحيه را براي نظرسنجي براي برخي از افراد ارسال کرده است.

وي از دريافت نظرات مختلف در ارتباط با اصلاح قانون مالياتي خبرداد و افزود: در حال حاضر در مرحله جمع بندي نظرات هستيم و پس از آن ويرايش دوم را آغاز خواهيم کرد.

عسگري مطرح کرد که اگر اين رسيدگي به قانون به صورت اصل هشتادوپنجمي صورت گيرد به تسريع تصويب قانون کمک خواهد شد.

موضوع اخذ ماليات از واحدهاي خالي از سکنه در سال 81 از قانون مالياتها حذف شده بود و اختلاف نظراتي در مورد اينکه از واحدهاي خالي از سکنه اخذ شود يا خير، وجود داشت.

با توجه به اين امر سازمان مالياتي در قوانين جديد مالياتي به دنبال تعريف پايه‌اي معتبرتر از ماليات بر سرمايه براي دريافت ماليات از واحدهاي مسکوني خالي بود.

همچنين براي نهايي شدن موضوع اخذ يا عدم دريافت ماليات از واحدهاي خالي از سکنه کارهاي کارشناسي بسياري در سازمان مالياتي صورت گرفته است.

سازمان امور مالياتي کشور پيش از اين نيز از آمادگي اين سازمان براي اخذ ماليات از واحدهاي خالي از سکنه خبرداده بود. به هر حال اجراي اين کار نياز به قانوني جامع دارد. پيش از اين نيز مجلس در مورد اين موضوع و به منظور تعديل قيمت مسکن بحثهايي را انجام داده بود.

علي اکبر عرب مازار رئيس سابق سازمان امور مالياتي کشور به مهر گفته است که اخذ ماليات از خانه هاي خالي از سکنه  باعث سوق يافتن مالکين اين واحدها به سمت اجاره آنها مي شود که بدين طريق نيز عرضه واحدهاي اجاره‌اي در سطح شهرها افزايش خواهد يافت.موضوعات مرتبط: قوانین

تاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۹ | 12:14 | نویسنده : اکبر زمانی |